Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Ankara’nın Çubuk ilçesi Akkuzulu köyünde uğradığı saldırı sırasında yaptığı açıklamalarla ilgili sorulara yanıt verdi.

‘Değerli arkadaşlar’ hitabının köylülere yönelik olduğunu söyleyen Akar, sözlerinin saldırganlara söylenmiş gibi gösterildiğini savunarak, “bu hem ayıp hem insafsızlık” şeklinde konuştu.

Kılıçdaroğlu’nun saldırıya uğramasının ardından götürüldüğü evin önüne gelerek megafonla olay yerinde toplananlara bir konuşma yapan Akar, “Değerli arkadaşlarım, şu ana kadar mesajlarınızı verdiniz. Tepkinizi gösterdiniz” demişti.

Tartışma yaratan bu sözleri ile ilgili olarak Posta gazetesi yazarı Murat Çelik’e açıklama yapan Akar, “Görüntüler ortada. Oradaki herkes de şahit. ‘Hemşehrilerim’ diye başlayıp ‘Dinleyin’ diyorum, ‘Değerli arkadaşlar’ diyorum. Benim hitap ettiğim köy halkı, Çubuklular…” ifadelerini kullandı.

Milli Savunma Bakanı, ‘Mesajlarınızı verdiniz’ sözlerinin de köye girişlerinden itibaren PKK ile ilgili atılan sloganlarla ilgili olduğunu ve ‘terörü bitir mesajını aldıklarını ifade ettiğini’ söyledi.

‘YANİ VURULMASINI TASVİP Mİ EDİYORUZ’

Bakan Akar bugün gazetecilerin sorularını yanıtlarken de şöyle konuştu:

“Oradaki amacımız Sayın Kılıçdaroğlu’nun uzunca bir süredir kaldığı evden bir an önce, sağ salim ayrılmasını sağlamak, halkı dağıtmaktı. Bizim şiddeti tasvip etmemiz, şiddeti hoş görmemiz asla söz konusu değil. Ne amacımız olabilir? Yani biz Sayın Kılıçdaroğlu’na vurulmasını tasvip mi ediyoruz? Bunu mesaj mı kabul ediyoruz, böyle bir şey olabilir mi? Mesaj, tepki dediğim şey insanların söylediği, ‘şehitlerimizin kanı yerde kalmasın’, ‘terörü bitirin’ ve benzer terör aleyhindeki ifadelerdir.”