ODTÜ’de araştırma görevlisi olan Ayşegül Aksoy, yaşanılan akademik baskıya karşı 10 kilometre koştu.
 
MA'dan Zemo Ağgöz'ün haberine göre Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Beden Eğitimi ve Spor Bölümü’nde Araştırma Görevlisi olan Ayşegül Aksoy, yaşanılan akademik baskıya karşı 10 kilometre koştu.
 
ODTÜ A1 kapısında bulunan bilim ağacının önünden koşuya başlayan Aksoy, önce Eğitim Fakültesi’ne ardından kampüste bulunan Kavaklık alanına oradan Rektörlük binasının önüne ve son olarak ODTÜ Devrim Standyumu’na kadar 5 kilometre koştu.  Geriye kalan 5 kilometreyi de stadyumda tamamladı.
 
HER UĞRAK YERİNDE BİR SLOGAN
 
10 km’lik koşuyu 60 dakika 35 saniyede tamamlayan Aksoy, koşu boyunca vardığı her uğrak yerinde bir slogan attı. Bilim ağacı önünde, “Araştırma görevlileri bilim insanı adayıdır, akademik baskıya son” diyen Aksoy, Eğitim Fakültesi’nde “Eğitim Fakülteleri öğretmen yetiştirsin, akademik ego değil”, Kavaklık alanda, “Tüm canlılar için ekolojik ve sürdürülebilir bir yaşam”, Rektörlük önünde, “Atanmış Rektörün atanmış bölüm başkanlarını istemiyoruz” ve son uğrak yeri olan Devrim Stadyumu’nda ise  “Herkes için eşit ve kapsayıcı spor alanları” sloganını attı.
 
DEVRİM STADYUMUNA KOŞTU
 
Koşu boyunca takip ettiğimiz Aksoy, Mezopotamya Ajansı’na (MA) seçtiği uğrak yerlerinin amacını şöyle anlattı: “Bilim ağacının önünden başlıyorum, ardından uğrayacağım yer şuan çalıştığım Eğitim Fakültesi. Burayı seçmemin sebebi, uğradığım bir takım baskılara dikkati çekmek.  Ardından Kavaklık Direnişi’nin başladığı Kavaklık alana doğru koşacağım. Kavaklık, ODTÜ’de önemli bir direniş alanı oldu orayı da hatırlatmak istedim. Ardından Rektörlük, oradan da Devrim Stadyumu’na gideceğim orası da ODTÜ açısından önemli bir yer ve orada koşumu tamamlamış olacağım.”
 
AKADEMİDEKİ BASKILAR
 
Yaptığı bu koşu ile aynı zamanda İstanbul Avrasya Maratonu’nunun 10 km’lik koşusuna da katıldığını dile getiren Aksoy, “Bu sene yine kendi parkurunda İstanbul’da yarış yapılacak ama aynı zamanda sanal ortamda da koşuya katılmak isteyen ama pandemiden dolayı katılamayanlar böyle bir olanak sunuldu. Sanal ortamda bir uygulama üzerinden koştuğumuz süre takip ediliyor. Ben de akademideki baskılara dikkat çekmek için koşuya katıldım” dedi.
 
PSİKOLOJİK BASKI VE MOBBİNG
 
Akademi içerisinde özellikle araştırma görevlileri üzerinde çok fazla psikolojik baskının olduğunu vurgulayan Aksoy, şöyle devam etti: “Bu nedenle koşumu ODTÜ giriş kapısında bulunan bilim ağacının önünden başladım. Araştırma görevlileri bilim insanları adaylarıdır. Bu insanlar inanılmaz emeklerle kendi inandıkları yola girerek akademi içerisinde var olmaya çalışıyorlar, bilim yapmaya çalışıyorlar. Ama unvan anlamında en alt basamak olan yerde inanılmaz baskılarla karşı karşıya kalıyoruz. Psikolojik baskı, mobbing uygulanıyor. Ve bir şekilde buna dikkat çekmek istedim.”