Cumhurbaşkanı Erdoğan ile 1 saat 40 dakika görüşen Başbakan Ahmet Davutoğlu yarın açıklama yapacak.

Kulislere göre çarpıcı gelişmeler var. AK Parti'nin Ramazan ayından önce, Mayıs'ta kongreye gideceği belirtiliyor. Haber Ak Parti'ye yakın bazı internet sitelerinde de yer aldı.

Herkesin gözü bugün Ankara'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Ahmet Davutoğlu arasındaki görüşmeye çevrilmişti. Kritik görüşme 1 saat 40 dakika sürdü. Cumhurbaşkanlığı kaynakları görüşmenin 'olağan' olduğunu, açıklama yapılmayacağını belirtti. Başbakan Ahmet Davutoğlu, görüşmenin ardından saat 20.30'da Başbakanlık konutuna geçti.

BAŞBAKAN YARIN AÇIKLAMA YAPACAK

Başbakanlık kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Başbakan Davutoğlu yarın saat 11'de AK Parti Genel Merkezi'nde gerçekleşecek MYK toplantısı sonrası bir basın toplantısı düzenleyecek.

AK PARTİ'DE KONGRE İDDİASI

CNNTürk'te Ahmet Hakan'ın sunduğu Tarafsız Bölge'de konuşan CNNTürk Ankara Temsilcisi Hande Fırat ise çok önemli bir kulis bilgisini paylaştı. Kulislere göre AK Parti Ramazandan önce, Mayıs ayında kongreye gidiyor.

Tarafsız Bölge programında konuşan Hürriyet yazarı Abdülkadir Selvi de kendisine gelen bilgilerde de kongreye gidildiğini söyledi. Selvi, "Ramazan ayından önce kongreye gitme noktasında karar alındığı duyumlarım var. Başbakan Davutoğlu yarın açıklayacak ancak aday olmayacak. Bunu kendisi açıklayıncaya kadar bilemeyiz tabii ki ancak bu görüş ayrılığının kongreye gidilmeden çözülemeyeceğinin ortak kararına varılmış" diye konuştu.

İSTİFASI BEKLENMİŞTİ

Geçtiğimiz hafta kendilerine “Reisçiler” adını veren Recep Tayyip Erdoğan yanlısı Ak Partililer “Pelikan Dosyası” adlı bir bildiri yayınlayarak “Hocacılar” dedikleri Başbakan Ahmet Davutoğlu ve ekibine yönelik ağır ithamlarda bulunmuştu.

Bu gelişmenin ardından Davutoğlu’nun istifa edebileceği, Berat Albayrak, Binali Yıldırım gibi isimlerin yerine geçeceği yönünde yorumlar yapılmıştı.

(Kaynak: Hürriyet)