Teknolojinin gelişmesiyle birlikte hayatımızın her alanında değişimler ve gelişimler meydana gelmektedir. Dijital Çağ olarak nitelenen çağımızda hayatımızı kolaylaştıran birçok sistem bulunmaktadır. Sadece bir internet bağlantısıyla insanlar birçok ihtiyacını giderebilmekte ve dilediklerini basit ve kolay yöntemlerle gerçekleştirebilmektedirler.

Teknoloji günümüzde birçok alışkanlığımızı da değiştirmiş durumdadır. Seyahat etmek ve konaklama ihtiyacını gidermek daha önceden oteller ve pansiyonlarla sınırlıyken şimdi yeni nesil uygulamayla birçok alanda konaklama yapılabilmektedir.

Airbnb sistemi kısa süreli ev kiralama sistemi olarak günümüzde konaklama hizmeti veren web tabanlı bir sistemdir. Sistem dünya üzerinde gittikçe yagınlaşmaktadır. Sistemin bu denli yaygınlaşmasının sebebi konaklama ihtiyacını pratik bir şekilde gidermesi ve güvenlik tedbirlerine üst düzey dikkat etmesidir.

Konaklama ihtiyacını gidermek geleneksel anlamda düşünüldüğünde otellerle veya pansiyonlarla mümkündür. Fakat airbnb sisteminde istenilen konumda ve aranan kriterlerde ve makul fiyatlarda ev bulabilmek mümkündür. Bu sayede seyahat edenler rahatlıkla konaklayabilmektedir.

Airbnb sisteminde hem kiracının hem de ev sahibinin güvenli bir şekilde kiralama işlemini yerine getirebilmek için sorumlulukları bulunmaktadır. Bu sorumluluklar konaklama hizmetini kaliteli bir hale getirmektedir.

Ev Sahibi Neler Yapmalı?

Web tabanlı yeni nesil ev kiralama sistemi olan Airbnb üzerinden kazanç elde etmek isteyen ev sahibinin kiralama işlemi öncesinde yapması gereken bir takım sorumluluklar bulunmaktadır.

Ev sahibi airbnb sistemi üzerinden profil oluşturarak evini kiraya verebilmekte ve bu sayede gelir elde edebilmektedir. Sistem üzerinden profil oluşturan ev sahiplerinin kiralayacağı evi net bir şekilde fotoğraflamaları gerekmektedir. Net fotoğraflar hem müşteriyi çekmekte hem de güvenirliği artırmaktadır.

Sistem üzerinden profil oluşturarak evini kiraya vermek isteyen ev sahiplerinin bir diğer yapması gereken şey ise evin içerisinde bulunan eşyalarını listelemesi ve hangi durumda olduğun belirtmesidir. Detaylı bir şekilde verilen bilgiler hem ev sahibinin gelir elde etmesine yardımcı olmakta hem de kiracının net bir karar vermesini sağlamaktadır.

Ev sahibi ile kiracı arasında yapılan anlaşmayı yasal hale getiren bir sözleşme hazırlanmalıdır. Söz konusu sözleşme içerisinde ev sahibi ve kiracı ortak bir anlaşmaya varmalıdır.

Evin ruhsatı ve vergi yükümlülükleri ev sahibine ait durumlardır. Bu durumlardan kiracı sorumlu tutulmamaktadır.

Ev sahibi ev içerisinde olası tehlikelere karşı önlemler almalıdır. Örneğin yangın tehlikesine karşı yangın çıkışını belirtecek levhalar koymalı veya doğalgaz riskine karşı sensörler bulundurmalıdır.

Ev sahibi buzdolabı, çamaşır makinesi, fırın, ocak, koltuk, halı gibi eşyaların ne durumda olduğunu belirtir şekilde sözleşme içeriği oluşturmalıdır. Bu sayede güvenli bir şekilde kiralama işlemi gerçekleşmektedir.

Ev sahibinin kiracıdan kaç kişinin konaklayacağını öğrenmesi gerekmektedir. Airbnb sistemi içerisinde belirtilen şeklin dışına çıkılmaması her iki tarafı da korumaktadır.

Ev sahibi ev içerisinde ucu açık elektrik kablosu bulundurmamalıdır. Bu tür durumları elektrik ustalarından yardım alarak çözüme kavuşturmalıdır.

Ev sahibi merdivenlerin işlevselliği ve güvenliği Merdiven boşluklarında tırabzanlar yaptırmalıdır.

Ev sahibi çocuk bir misafir olabilme ihtimaline karşı tedbirli davranmalı ve çocukları riske atan faktörleri evden uzaklaştırmalıdır. Bu sayede kiracıların güvenirliği sağlanmış olmaktadır.

Ev sahipleri ev içerisinde sigara içilmemesini isteyebilir yine bu durumu kiracıya bildirmelidir.

Airbnb sistemi üzerinden evini kiraya veren ev sahipleri bulundukları bölgede geçerli olan yasal koşullardan da haberdar olmakla yükümlüdür. Bu konularda bilgi sahibi olmak onların sorumluluğunda bulunmaktadır.

Evde giderilecek temel ihtiyaçlarının nasıl giderileceği ev sahibi tarafından kiracıya bildirilmesi gerekir. Bu çerçevede ısıtma ve soğutma sistemine sahip olan evlerde sistemlerin nasıl çalıştığı belirtilmelidir. Ayrıca sıcak su, kombi gibi temel ihtiyaca hitap eden alanların kullanımı detaylı bir şekilde kiracıya bildirilmelidir.

Ev sahibi komşuların rahatsız olmaması için misafirlerine gerekli uyarıları kiralama işlemi öncesinde belirtmelidir. Bu sayede kiracılar durumu önceden bildiklerinden evi bu duruma göre kiralayacaklardır.

Yukarıdaki maddelerde de belirtildiği üzere airbnb sistemi üzerinden evini kiraya vererek hızlı kazanç elde etmek isteyen ev sahipleri detaylı bir şekilde sisteme bilgilerini girmelidir. Ayrıca ev sahibi bulunduğu ülkenin yasalarının dışına çıkmamalı ve kiracıya riske atmamalıdır. Bu sayede kiracı ve ev sahibi arasında güven bağı kurulmakta ve konaklama hizmeti gerçekleşmektedir.

Airbnb Sisteminin Avantajları

Airbnb sistemi geleneksel otel ve pansiyonlara göre birçok avantaja sahiptir. Örneğin iş seyahatiyle bir ilden başka bir ile gelen insanlar konaklama ihtiyacını giderirken konuma dikkat etmektedirler. Airbnb sisteminde istenen konumda ev kiralama işlemi gerçekleştirilmektedir. Bu sayede insanlar konaklama ihtiyacını ulaşım olanaklarını dikkate alarak giderebilmektedirler.

Airbnb sisteminde ev kiralamak diğer konaklama hizmetlerine göre daha makul fiyatlardadır. Günümüzde birçok otelin fiyatları oldukça yüksektir ve bulundukları konum itibariyle sınırlı olanaklara sahiptir.

Airbnb sistemi web tabanlı bir sistemdir. Sistem eş zamanlı bir şekilde kiracıyı ve ev sahibini buluşturabilmekte ve sadece bir internet bağlantısıyla konaklama ihtiyacını giderebilmektedir.

Airbnb sisteminde oluşturulan profiller kiracılara birçok alternatifi sunmaktadır. Ayrıca sistem içerisinde kriterler belirlenebilmektedir. Örneğin evin kaç metrekare olduğu kaç odaya sahip olduğu içerisinde hangi imkanları barındırdığı lokasyon itibariyle nerede bulunduğu eski veya yeni olduğu gibi birçok kriterle sistem içerisinde arama yapılabilmektedir.

Airbnb sistemi kısa sürede konaklama ihtiyacını giderirken güvenlik şartlarına ve yasal yükümlülüklere de dikkat eden bir sistemdir. Sistem ev sahibi ve kiracının yasalara uygun bir kiralama işlemi yapmasına olanak sağlamaktadır.

Airbnb sistemi ülkemizde giderek yaygınlaşmaktadır. Birçok ev sahibi artık bu sistemle evini kiraya vermekte ve hızlı bir şekilde kazanç elde etmektedir. Ülkemizde büyükşehirlerde yaygınlaşan sistem kiracıların ve ev sahiplerinin güvenir olması hasebiyle tercih ettiği bir sistem haline gelmiştir.

Konaklama hizmetine farklı bir boyut katan airbnb sistemi içerisinde ev kiralama oldukça basittir. Sistem arayüzü kiracıların rahatlıkla kiralık ev bulabilecekleri şekilde tasarlanmıştır.

Sistem içerisinde puanlama ve yorumlama özellikleri bulunmaktadır. Bu açıdan sistemde kalite her geçen gün artmaktadır. Kaliteli bir konaklama hizmeti almak isteyen kullanıcılar sistem bünyesinde bulunan ilanları inceleyerek puanlamalara ve yorumlara bakarak karar verebilmektedirler.

Puanlama ve yorumlama sistemi ev sahiplerinin evlerini cazip hale getirebilmek için fırsattır. Ev sahipleri kiracıları memnun edebilmek adına kaliteli bir hizmet vermekte ve bu sayede puanlamalarını yüksek tutmaktadır. Dolayısıyla sistem bünyesinde kalite korunmaktadır. Bu sayede kiracılar cazip fiyatlara kaliteli ve konforlu evlerde konaklama ihtiyaçlarını giderebilmektedirler.

Airbnb sistemi bünyesinde ücretsiz ilanlar verilebilmektedir. İlanlar içerisinde bulunan detaylı bilgiler kiracıların karar vermesini kolaylaştırmaktadır. Konaklama ihtiyacını hızlı ve güvenilir bir şekilde gidermek isteyenler airbnb kullanarak bu ihtiyacını giderebilmektedirler.

Kaynak: https://evinidodola.com/blog/airbnb-ev-sahipligi-yapanlar-nelere-dikkat-etmeli