Diyarbakır ve Şırnak’taki aileler, sokaklar ile morglarda cenazeler olduğu sürece cenazeleri defnetmeme kararı aldı.

Operasyonlar sırasında hayatını kaybeden sivil yurttaşların cenazeleri günlerdir sokakta ve morglarda bekletiliyor.

Cenazelerini almak için Diyarbakır’a gelen aileler, emniyet güçlerinin cenazeleri ailelerin istedikleri yere gömülmesini engellemesi üzerine bir basın açıklaması düzenledi.

İMC'de yer alan habere göre, günlerdir sokakta bekletilen cenazelerin alınmasının engellenmesini protesto eden aileler, morgda bekletilen cenazelerinin istedikleri yere gömülmesin engellendiği için cenazeleri almama kararı aldıklarını açıkladı.

ÜÇ KADIN SİYASETÇİNİN AİLELERİ DE CENAZELERİNİ ALMAYACAK

Silopi’de Pazartesi akşamı öldürülen  Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Meclis Üyesi Seve Demir, Özgür Kadın Kongresi KJA’nın üyesi Fatma Uyar ve Silopi Halk Meclisi Eş Başkanı Pakize Nayır’ın cenazeleri Şırnak Devlet Hastanesi’nde bekletilirken, aileler sokaklarda olan ve alınamayan diğer cenazeler ile Cizre ve Silopi üzerinde abluka sürdüğü müddetçe çocuklarının cenazelerini almayacaklarını açıkladı.

Fatma Uyar’ın ağabeyi Mesut Uyar, Dicle Mahallesi’nde 3 gün önce öldürülen ve cenazeleri 3 gündür yerde olan 2 gencin cenazesini hatırlatarak, iki gencin cenazesi karın altında olduğu sürece cenazelerini almayacaklarını söyledi.

Seve Demir’in amcasının oğlu Mehmet Şakir Demir ise, saldırılardan dolayı kimsenin cenazesini istediği yere defnedemediğini kaydederek, “Bizler buraya cenazemizi almaya geldik. Ancak buradaki durumu görünce cenazemizi almaya vicdanımız elvermedi. Buraya 12 yaşındaki bir kız çocuğunun cenazesi geldi. Onlar da istedikleri yere defnedemiyorlar çocuklarını. Ablukalar sürdüğü sürece cenazelerimizi almayacağız” diye konuştu.

Pakize Nayır’ın amcası Celalettin Nayır da diğer ailelerle aynı görüşte olduklarını ve cenazeler yerdeyken kendi cenazelerini de almayacaklarını ifade etti.