Çağdaş Hukukçular Derneği, derneklerine ulaştırılan bir başvuru doğrultusunda depremzede ve kimsesiz olabileceği düşünülen çocukların tarikatlarla ilişkili olabilecek bir derneğe teslim edildiği yönünde ciddi şüpheler içeren bir ihbar aldıklarını duyurmuştu.

Konuya ilişkin açıklama yapan ÇHD’nin açıklaması şu şekilde:

“Derneğimize ulaşan başvuru üzerine görüştüğümüz görgü tanığı; kendisinin İstanbul Beykoz’da ikamet ettiğini, 10/02/2023 günü sabah 07.00 sularında işe gitmek için evden çıktığını, Yavuz Selim Mahallesinde otobüs durağına yakın bir yerde olağan olmayan ve çoğunluğu 0-4 yaş arası çocuklardan oluşan bir grup gördüğünü, grubun 20’den fazla çocuk ve 10 kişiye yakın yetişkinden oluştuğunu, yetişkinlerden biri ile konuştuğunu ve bu kişinin kendisine depremzede olduklarını, çocukların kimsesiz olduğunu, bir dernek tarafından buraya getirildiklerini ve bir otobüs tarafından alınacaklarını söylediğini, kısa bir süre sonra BMW marka lüks araçların çocukları bindirip götürmeye başladığını gördüğünü, bu esnada otobüse bindiğini ancak şüphelenmesi sebebiyle çocuk şube polislerini ve mahalle muhtarını aradığını, muhtarın sonradan gün içerisinde kendisine Beykoz’daki siteye 30’dan fazla çocuk getirildiğini söylediğini, site çalışanı bir başka kişinin kendisine bahsi geçen derneğin sitede iki ev tuttuğunu ve çocukların buraya yerleştirildiğini söylediğini ancak otobüs durağı ile site arasındaki mesafenin çok kısa oluşu ve çocukların bekletilip araçlarla ters yöne doğru götürülmesi sebepleriyle siteye getirilen çocuklarla kendisinin gördüklerinin farklı olduğunu düşündüğünü, site çalışanı kişinin de diğer çocukların Tuzla’ya götürüleceğini söylediğini bildirmiştir”

‘TANIĞIN İFADESİ ALINMAMIŞ’

ÇHD’nin açıklaması şöyle devam etti:

“Görgü tanığı ve arkadaşı aynı gün savcılığa giderek detaylı ihbarda bulunmuştur. Akabinde çocuk şubeye ifade işlemi için yönlendirilen tanığın şubede ifadesi alınmamış, polislerce önce çocukların annelerinin yanında olduğu iddia edilmiş, tanık ve arkadaşı çocukların yanında az sayıda yetişkinin bulunduğunu ve ebeveyn olmadıklarını düşündüklerini, araca bindirilenlerin sadece çocuklar olduğunu ifade ettiklerinde ise ‘birkaçının annesi yok, araştırıyoruz’ şeklinde geçiştiren yaklaşımlarla karşılaşmışlardır. İstanbul Anadolu Adliyesinde savcılığa ihbarda bulundukları esnada savcının yanı sıra adliyede bulunan bir şahsın sonradan kendilerini arayarak ‘Uğraşmayın, bu çocuklar tarikatlara verilmiş, sosyal hizmetler çocukları alsa bile geri alırlar, çok güçlüler’ dediğini aktarmıştır.”

BAKANLIK YETKİLİSİ: ‘ÇOCUKLAR EBEVEYNLERİNİN YANINDA’

Konuya dair Ekmek ve Gül’e konuşan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yetkilisi ise İstanbul’daki ekiplerinin söylenilen adrese gittiğini, konuya dair incelemeler yaptıklarını ve çocukların ebeveynlerinin yanlarında olduğu bilgisini verdi. Yetkili şunları söyledi: 32 çocuk var, iki çocuğun ailesi Hatay’da, ekiplerimiz görüntülü olarak konuştu ve kimlik tespitlerini yaptı. 7 anne var, geri kalan 30 çocuk da yedi annenin. Vatandaşlar Suriye uyruklu. Bu çocukların da anneleriyle kimlik eşleşmeleri yapıldı. Ebeveyni olmayan herhangi bir çocuk yok orada. Bakanlığımızın çocuklar için güvenlik programı var, o program kapsamında çocukların hem sağlık durumu hem psikolojik durumu açısından kontrolümüz devam edecek. Şu an için tarikatlara verilmiş herhangi bir çocuk olduğu söz konusu değil.”

‘KİMLİK EŞLEŞMESİ OLMASAYDI ÇOCUKLARI TESLİM ALIRDIK’

Bakanlık yetkilisi sözlerine şöyle devam etti:

“Ayrıca Çağdaş Hukukçular Deneği tarafından yapılan suç duyurusu var, hukuk birimimizin de takibinde. Yakını olmadığını kanıtladığımız, refakatçısı olmayan bir çocuk olsaydı ya da onlar bize yakını olduklarını kanıtlayamadıkları bir durum olsaydı o çocukları alırdık. Oraya polis nezaretinde gittik, yetkililerimiz kontrollerini yaptı, herhangi sıkıntılı bir durum söz konusu değil. Çocukların psikolojik, fizyolojik, sosyolojik ihtiyaçları olması halinde biz yine devreye gireceğiz ve onların bu ihtiyaçlarını da karşılayacağız.”

Kaynak: Evrensel