Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), 2016’da dokunulmazlıkları kaldırılan ve tutuklanan, aralarında partinin eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın da bulunduğu 13 HDP’li milletvekili tarafından açılan davalarda hak ihlali kararı verdi. AİHM ihlal kararını 18. maddeden verdi.

AİHM, 4 Kasım 2016’da dokunulmazlıkları kaldırılan ve tutuklanan, aralarında HDP eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ında bulunduğu HDP milletvekilleri hakkında kararını açıkladı.

AİHM, 2016’da tutuklanan HDP’li milletvekillerinin haksız olarak tutuklandıklarına, tutuk hallerinin haksız olarak devam ettirildiğine, ifade özgürlüğü ve seçme ve seçilme haklarının ihlal edildiğine, tutuklanmaları ile bağlantılı olarak 18. maddenin ihlal edildiğine karar verdi.

Avukat Ramazan Demir paylaşımında şu ifadelere ver verdi:

"AİHM, 2016’da tutuklanan HDP’li milletvekillerinin haksız olarak tutuklandıklarına, tutuk hallerinin haksız olarak devam ettirildiğine, ifade özgürlüğü ve seçme ve seçilme haklarının ihlal edildiğine, tutuklanmaları ile bağlantılı olarak 18. maddenin ihlal edildiğine karar verdi."

4 Kasım 2016’da ilk olarak dönemin HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, ardından HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş gözaltına alındı. Aynı gece gözaltına alınan Grup Başkanvekili İdris Baluken, milletvekilleri Selma Irmak, Leyla Birlik, Gülser Yıldırım, Abdullah Zeydan, Ferhat Encü, Nihat Akdoğan ve Nursel Aydoğan, daha sonra çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı. Sonrasında devam eden operasyonlarda, 11 Aralık 2016 tarihinde HDP Grup Başkanvekili Çağlar Demirel ve milletvekili Besime Konca, Meclis çıkışında gözaltına alınarak tutuklandı. HDP’li Burcu Çelik Özkan ise 19 Nisan 2017’de Muş’ta tutuklanmıştı.