Türkiye 2015’te de Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde (AİHM) hakkında en fazla ‘ifade özgürlüğünü ihlâl’ kararı verilen ülke oldu.

2015 yılı içerisinde yapılan başvurular ve verilen kararlara dair istatistiklerin de paylaşıldığı toplantıda Türkiye, Ukrayna ve Rusya'nın ardından 8 bin 450 başvuru ile en çok şikayet edilen 3'ncü ülke oldu.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Başkanı Guido Raimondi, AİHM'in son bir yıllık bilançosunu açıklamak için bugün mahkemenin merkezinin bulunduğu Fransa'nın strasbourg kentinde basın toplantısı düzenledi.

Raimondi, toplantı sırasında gazetecilerin yönelttiği soruları da yanıtladı. ANF muhabirinin kuşatma altına alınan Kürdistan kentlerinde sürdürülen saldırılara ilişkin soru yönelttiği Raimondi, Türkiye'den derhal "tedbir" almasını istedi.

Raimondi, "Türkiye'nin doğusunda yaşananlarla ilgili başvurular kabul gördü. Bu nedenle Türk hükümetinden, mağdurların Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nden (AİHS) kaynaklı haklarına kavuşması için, acil tedbir almasını istiyoruz ve bunun için yarına kadar süre veriyoruz" açıklamasında bulundu.

AİHS'in 46. maddesine de değinen Raimondi, AİHM'in kararlarının uygulanmasının Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi'nin görev ve sorumluluk alanına girdiğine vurgu yaptı.

AİHM Başkanı Raimondi, şimdiye kadar aldıkları tedbir kararlarını ve Anayasa Mahkemesi'nin sorumluluğunu da hatırlattı.

Raimondi, geçtiğimiz Salı günü Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile kapsamlı bir görüşme yapmıştı.

TÜRKİYE İHLAL LİSTESİNDE 3. SIRADA

Toplantıda AİHM'e geçtiğimiz yıl içerisinde yapılan başvurular ve bu başvurulara dair istatistikler de paylaşıldı.

Paylaşılan istatistiklere göre, 13 bin 850 başvuru ile Ukrayna listenin ilk sırasında yer aldı. Bu ülkeyi sırasıyla Rusya (9 bin 200), Türkiye (8 bin 450), İtalya (7 bin 550), Macaristan (4 bin 600), Romanya (3 bin 550) ve Gürcistan (2 bin 150) izledi.

Hakkında başvuru yapılan ülke listesinin 3'ncü sırasında yer alan Türkiye, 2015'te de AİHM'de hakkında en fazla 'ifade özgürlüğünü ihlâl' kararı verilen ülke oldu.

AİHM geçen yıl 28 davada ifade özgürlüğünün ihlaline hükmetti ve bu ihlal kararlarının 10'unu Türkiye'den gelen şikayetler oluşturuyor.

Türkiye geçtiğimiz yıl en çok Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin "adil yargılanma hakkı" ile ilgili maddesini ihlal etmekten ceza aldı.

AİHM, bu konuda tam 20 karar verdi. "Adil yargılanma hakkı"nı 14'er davayla "kötü muamele" şikayetleriyle ilgili "yeterli soruşturma yürütmeme" ile "bireylerin özgürlük ve güvenlik hakkı" izledi. Türkiye, "yaşam hakkı"nı ihlale bağlı yeterli soruşturma yürütmemeye ilişkin 13, "kötü muamele"ye yönelik ise 11 ceza aldı.

"İfade özgürlüğü"nün ihlalinde de birinci sırada yer alan Türkiye'de tutuklu ve hükümlü tam 29 gazeteci bulunuyor.