Doğru Parti, seçimlerde Kılıçdaroğlu'nu destekleyecek Doğru Parti, seçimlerde Kılıçdaroğlu'nu destekleyecek

HDP heyeti bugün deprem bölgeleri arasında yer alan Urfa'yı ziyaret etti. Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Berdan Öztürk, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Kürt siyasetçi Ahmet Türk, HDP milletvekillerinin de aralarında yer aldığı heyet, depremin etkilediği Urfa'nın Birecik ilçesinde incelemelerde bulunarak açıklama yaptı.

'DEVLETİN HALKA REVA GÖRDÜĞÜ'

Mezopotamya Haber Ajansı'nda yer alan habere göre, depremde yaşamını yitirenler için başsağlığı dileyen Kürt siyasetçi Ahmet Türk, deprem felaketinin üstüne bir de iktidar ve devlet felaketinin eklendiğini söyledi. Türk, halkın büyük bir dayanışma içinde yaraları sardığını ancak devletin bunu engellediğini dile getiren Türk, “Ancak iki gün devletin ortada olmaması, daha sonra STÖ’lere müdahaleleri maalesef ölümlerin artmasına neden oldu. Duyarsız bir devletin halka gördüğü reva budur. İnanıyoruz ki, geleceği bütün acılara rağmen en doğru şekilde kurabilmek için hepimiz canla başa çalışacağız. Sivil toplum örgütlerimiz, partimiz, HDP’nin her ile birinci günde yetişmiş olması, bizler açısından çok önemlidir. Sivil toplum örgütlerimiz, dost partilerimiz ve gerçekten yüreği yanan insanların ilk günde harekete geçmesi bizi mutlu etmekte” dedi. 

'TEHDİT EDEN BİR MEKANİZMAYLA KARŞI KARŞIYAYIZ'

Halkların kucaklaştığı bir sürecin yaşandığını ifade eden Türk, “Ama bugün bile sivil toplum örgütlerini, halkla diyalog kuranları tehdit eden bir mantıkla karşı karşıyayız. Geçen gün AKP Sözcüsü Ömer Çelik, ‘biz her şeyi not alıyoruz’ diyor, halkı hala tehdit ediyor, can kurtarmak isteyenleri tehdit eden bir devletle karşı karşıyayız. Bugün Bilecik’te hasarlar var, 19’a yakın insanımız yaşamını yitirdi, onlara Allah’tan rahmet diliyoruz. Yaralılar var, diğer yerlere göre az, bir ölümle karşı karşıyayız. Keşke hiçbiri olmasaydı. Ama sonuç olarak Adıyaman, Maraş, Hatay, Pazarcık, Elbistan’a ve diğer yerlere baktığımızda, bu tabloya şükürler edecek hale geldik. Eğer devlet bugün görevini yapmak istiyorsa, halkla, sivil toplum örgütleriyle birlikte gerçekten bu işin altından kalkabilecek yurttaşlarımız birlikte geleceği inşa edecek bir çalışma içinde olmalıdır. Ama görüyoruz ki böyle bir anlayış yok. Tekrar bütün yaşamını yitirenlere Allah'tan rahmet diliyorum” ifadelerini kullandı. 

ÖZTÜRK: GÜÇLÜ BİR ALTYAPI OLUŞTURULABİLİRDİ

DTK Eş Başkanı Berdan Öztürk ise Birecik’te bir binanın yıkıldığını ve enkazı altında 19 kişinin yaşamını yitirdiğini belirterek, “Bu bölgede daha önce birçok kez deprem meydana geldi. Bu kadar insanın yaşamını yitirmesinin nedeni, iktidarın sistemidir. Tedbir almayan, müdahale etmeyen iktidar sorumludur. Kürt düşmanlığı yürüten, sadece son 7 yılda devletin bütün imkanlarını Kürt’e karşı kullananlar, o parayla güçlü bir altyapı yaratabilirdi. Bunca insan ölmez, bunca insan mağdur olmazdı” şeklinde konuştu. 

BULDAN: ENKAZ ALTINDA İNSANLAR VAR

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan da depremde yaşamını yitirenler için başsağlığı dileyerek sözlerine başladı. Buldan, şunları söyledi: “Depremin yaşandığı kentlerden birisindeyiz, Urfa’dayız, Bilecik ilçesindeyiz. Urfa’da diğer şehirlere göre, yıkımın ve can kaybının az olduğu bir kent. Ahmet Abi’nin de ifade ettiği gibi keşke hiç olmasaydı. Urfa’da 20’ye binanın yıkıldığı, 300’e yakın insanın yaşamını yitirdiği bilgisini aldık. Bu sayıların resmi sayılar olduğunu, yıkımın ve can kaybının çok daha fazla olduğu gerçeğini hepimiz biliyoruz. Depremin yaşandığı bütün kentlerde, yüzbinlerce insanın yaşamını yitirdiği gerçeğinin de farkındayız. Her ne kadar sayılar 30 binin üzerinde, 40 bine yakın olsa da biz bu sayının çok daha fazla olduğunu, çünkü hala enkazların altında" diye konuştu.