Organize suç örgütü lideri Sedat Peker'in iddialarıyla ilgili Türkiye İşçi Partisi Araştırma Raporu'nun yer aldığı ‘Duvar’ kitabının imza günleri devam ediyor.

Türkiye İşçi Partisi yayınlarından çıkan kitabın yazarları arasında Ahmet Şık'ın yanı sıra Bahadır Özgür, Ertuğrul Mavioğlu, Hakkı Özdal ve Timur Soykan da bulunuyor.

Duvar kitabının imza günü İzmit Yunus Emre Kültür Merkezi’nde yapıldı.

“SİSTEMİN SİGORTASI ÜÇÜNCÜ İTTİFAK”

Söyleşi bölümünde muhtemel bir erken seçim öncesi ittifakların alacağı konumdan bahseden TİP İstanbul Milletvekili Ahmet Şık, sistemin sigortasının üçüncü ittifak olacağını söyledi.

Ahmet Şık,“ Cumhurbaşkanının altına atanacak olan isimlerin Türkiye’nin bütün renkliliğini temsil edecek şekilde bütün farklılıkları gözeterek cumhurbaşkanı yardımcılarının atanması gerektiğini düşünüyoruz. Bir sivil anayasanın acilen yapılıp toplumun tartışmasına açılması gerekiyor. Bunun üzerine kurulacak olan adayın mevcut adayları alaşağı edeceği bir düzen bu. Bu ittifak zemininde anlaşacağım ortak aday her kim olacaksa Türkiye İşçi Partisi Olarak destek vereceğiz. En az sizler kadar bizler de bu ağır karanlığın son bulmasını istiyoruz. Seçimde iki oy kullanacağız. Bu durumda sistemin sigortası olacak ittifaklarının adayının cumhurbaşkanı seçileceğini düşünürsek ve de dengeyi sağlayacak unsurun da meclis olacağını düşünürsek işte o gün sistemin sigortası olan üçüncü ittifaka oy verilecek” dedi.

“ÜÇÜNCÜ İTTİFAKA OY VERİN”

Çağdaş Kocaeli’den Ahmet Sancar Kızılkaya’nın aktardığına göre, “Cumhurbaşkanının ortaklaştığı noktada oyunuzu oraya verirsiniz ama parlamenter dağılımda oyunuz kesinlikle üçüncü ittifaktan yana olmalıdır” ifadelerini kullanan Ahmet Şık şöyle devam etti:

Ne kadar sayı yüksek tutulursa ülke o kadar hızlı normalleşir. Çaresiz değiliz. Bu işin sağı solu var. Bizim bu sağcılıktan kurtulmamız lazım. Bu ülkenin kurtuluşu solculuktan geçiyor. Bir düşmanlaştırma meselesinden bahsetmiyorum sakın böyle anlaşılmasın. Benim hayalini kurduğum Türkiye’de hepimize yer var. Kimsenin etnisitesi nedeniyle öldürülmediği, tutuklanmadığı, inancı ya da inançsızlığı nedeniyle ötelenmediği bir ülke bu. Bu ülkenin bütün temel hakları ve özgürlüklerine dair bütün kazanımları hepsi solcuların mücadelesi ile elde edilmiştir. Bana tek bir örnek veremezsiniz sağcılar mücadele etmiş, direnmiştir ve o hakları elde etmiştir diye. Bana tek bir örnek verin adımı değiştireceğim. Sakın başörtüsü demeyin. Çünkü orada bir mücadele yoktu. Tamamen dini yoksula hediye ederek hırsızlık yapmaya devam eden bir sistem vardı.

“ÇOCUKLARINIZA BORCUNUZDUR”

İçinizde CHP’li ya da İYİ Partili ya da Millet İttifakının başka bileşenlerinin mensubu olabilirsiniz. Onların seçmeni olabilirsiniz. Ama size açık yüreklilikle şunu söyleyeceğim. Kusura bakmayın. Hiçbir şekilde Millet İttifakı’na oy veremezsiniz. Vermemelisiniz. Verirseniz çocuğunuzun önünde kafanızı eğmek zorunda kalacaksanız. Bakın bu kadar net söylüyorum. 100 yıllık Cumhuriyet tarihi bize bunu gösterdi. Ülkenin kadim sorunlarının çözümüne dair bize fikir verdi. Millet İttifakı diyerek hedef göstermek istemiyorum. Mevzumuz faşizmin yıkılması mı faşizmin sarayının yıkılması mı? Saray yıkılır da faşizm kalırsa sopayı tutacak elin değişimi dışında hiçbir şey olmayacak. Tam da bu nedenle halkın sigortası olacak vekillere ve partilere sahip üçüncü ittifaka oy vermeniz çocuklarınıza borcunuzdur.

“KENDİ BELEDİYELERİNİZE SORUN”

Buradan bahsetmiyorum tenzih ederek söylüyorum ama yurttaşlara soruyorum muhalefet belediyelerinin sınırları içerisinde yolsuzluk yapılmadığını söyleyebilir misiniz? Samimiyetle söylüyorum, bugüne kadar tek bir kişi hayır yapılmadı diyemiyor. Aynı soruyu kendi belediyeleriniz için sorun. Buradaki belediye başkanını suçlamak için bunu söylemiyorum. Türkiye’nin her yerindeki insanlar bunu sormalı. Ben hırsızın hangi partinin mensubu olduğu ile ilgilenmiyorum. Ben hırsız olmayandan yanayım. Hırsız olmayanın tercih edilmesini istiyorum. Çünkü hırsızlık yapmıyor ise bilin ki bu ülkede demokrasi kurumlarının yerleşmesi için mücadele edecek. ”