Şık, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. 

Ahmet Şık önergesinde şu ifadeleri kullandı: "Kolombiya’dan ‘kozmetik ürün’ adı altında Türkiye’ye gönderilen iki ayrı kargo paketinde 111 kilogram kokain tespit edildi. İstanbul’da lüks plazadaki adrese teslim edilen kargonun alıcısının Eski Türk-Amerikan İş Adamları Derneği (TABA) Genel Başkanı ve kozmetik markası L'ACTONE'ın Yönetim Kurulu Başkanı Ali Osman Akat olduğu ortaya çıktı. Akat uyuşturucu kaçakçılığı suçlamasıyla tutuklandı. Akat’ın AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, eski Başbakan AKP’li Binali Yıldırım ile fotoğrafları olduğu da medyaya yansıdı.”

Şık, soru önergesinde, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay’a şu soruları yöneltti:

'BU İSTİHBARAT ZAFİYETİNİN GEREKÇESİ NEDİR?'

“Akat ile AKP arasında ne tür bir ilişki vardır? Aralarında AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun da olduğu birçok bakan ile birlikte çekilmiş fotoğraflarını kendi internet sitesinde yayınlayan Akat’ın uyuşturucu ticareti yaptığına dair istihbarat birimleri tarafından yapılmış herhangi bir çalışma var mıdır? Devlet erkanına bu kadar yakın olabilen bir kişinin uyuşturucu taciri olduğuna dair istihbarat birimlerinin bir raporu veya çalışması yoksa bu istihbarat zafiyetinin gerekçesi nedir?

Kamuoyuna yansıyan bilgilere göre, Kolombiya-Panama-Almanya-İstanbul rotasıyla getirilen kokain Alman Gümrük Bürosu tarafından tespit edilmiş ve Türkiye’ye bildirmiştir. İstanbul Havalimanı Gümrük Muhafaza ekiplerinin kokain yüklerini teslim aldıktan sonra Savcılığın talimatıyla kontrollü teslimat yapılmasına karar verilmiş ve kokainlerin yerine kum dolu paketler konulmuştur. Kontrollü teslimatta suça konu yüklerin değiştirilmesi kararı hukuki midir? Değilse kimlerin dahliyle bu karar alınmış ve neden böyle bir uygulamaya gidilmiştir?

'NEDEN 3. KEZ GÖZALTINA ALINDIĞINDA TUTUKLANMIŞTIR?'

Ali Osman Akat’ın uyuşturucu ticareti medeniyle tutuklandığı operasyonun 4 ay boyunca kamuoyundan gizlenmesinin gerekçesi nedir?  Bu gizliliğin nedeni Akat’ın siyasi iktidarla olan yakınlığı mıdır? Ali Osman Akat’ın 2 kez gözaltına alınıp serbest bırakılmasının gerekçesi nedir? Neden 3. kez gözaltına alındığında tutuklanmıştır?

Ali Osman Akat’ın 2 kez gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılmasında siyasi iktidara mensup kişilerin bir etkisi olmuş mudur? Ali Osman Akat’ı serbest bırakan yargı mensupları ile ilgili adli ve idari soruşturma açılmış mıdır?”

Uluslararası kaçakçılığın ortaya çıkarıldığı operasyona Alman makamlarının dahil olmasaydı yine de Akat’ın tutuklanabilecek miydi?

Ali Osman Akat’a ait Tekirdağ merkezli L’ACTONE firmasının dezenfektan TBMM yerleşkesinde kullanılması kararı kim tarafından verilmiştir? TBMM’de kullanılacak ürünlerin temini nasıl bir yöntemle yapılmaktadır? Söz konusu ürünler için kaç firmadan teklif alınmıştır? L’ACTONE şirketinin tercih edilmesinin nedeni nedir?  Söz konusu firmadan ürün alınmasına aynı zamanda Tekirdağ Milletvekili olan TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un etkisi olmuş mudur? Bu konuda herhangi bir soruşturma başlatılacak mıdır?"