Tüberküloz hastalığından dolayı 12 yıldır tüple yaşamasına rağmen tahliye edilmeyen ağır hasta tutuklu Turgay Deniz, fenalaşması üzerine kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi. 

Ağır hasta tutuklu Turgay Deniz (39), tutuklu bulunduğu Metris Cezaevi’nde fenalaşması üzerine kaldırıldığı Yedikule Göğüs ve Hastalıkları Hastanesi’nde yaşamını yitirdi. Bitlis Mutki doğumlu olan Deniz, 2018 yılında tutuklandı. Maltepe 1 Nolu L Tipi Cezaevi’ne konulan Deniz, İstanbul Süreyyapaşa Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin verdiği raporda, tüberküloz hastalığı nedeniyle sol akciğerinin işlevsiz olduğu, sağ akciğerinde ise lezyon olduğu ve yaşamını tüple sürdürebileceği belirtilmesine rağmen tahliye edilmedi. 

AİLEYE HABER VERİLMEDİ

Bir yıllık tutukluluğun ardından serbest bırakılan Deniz, Şubat 2021’de tekrar tutuklandı. Silivri Cezaevi’ne konulan Deniz, 3 ay sonra Bandırma Cezaevi’ne sevk edildi. Deniz, ailesinin başvuruları üzerine son olarak Metris Cezaevi’ne gönderildi. 12 yıldır tüp ile yaşamasına rağmen tahliye edilmeyen Deniz, bir ay önce fenalaşması üzerine ailesine haber verilmeden Yedikule Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı. 
 
Ameliyat edilen Deniz’in sağlık durumunun kötüye gitmesiyle ailesini arayan cezaevi yönetimi, Deniz hakkında tahliye kararı verildiğini ve hastanede tedavisinin sürdüğünü söyledi. 

HASTANE ‘ŞANSI YOK’ DEDİ

Evrensel Gazetesi’ne konuşan Deniz’in kardeşi Baver Deniz, kendilerine haber verilmeden ağabeyinin hastaneye kaldırıldığını belirterek, “Hastane ‘şansı yok’ dedikten sonra cezaevinden bizi arıyorlar. ‘Turgay Deniz hastanede, tahliye ettik’ diye. Biz habersiz sevinçle hastaneye gittik, alıp eve götüreceğiz sanıyorduk, durumu ağırmış, bilmiyorduk ki…” dedi. 

‘ÖLÜME SÜRÜKLEDİLER’ 

Ağabeyi Deniz’in 20 yıl önce ameliyat olduğunu aktaran Baver Deniz, “Durumu biliniyordu. Kesinleşen cezası bile yoktu. 2018’de tutukladılar, sonra bırakıldı. Rahatladı içimiz biraz, tedavisini yaparız dedik. Dışarıda da rahat vermediler, tehdit ediliyordu. Ama yine de dışarıdaydı. Tutukladılar, bir de oradan oraya sürgün ettiler. Bandırma Cezaevine sürgün edilirken anneme, ‘Anne, beni bile bile ölüme gönderiyorlar’ demişti. Öyle yaptılar. Doktorlar bize dün ‘gelin son kez görün’ demişti, enfeksiyon yayılmış vücudunun her tarafına artık. Yaşatmak için çok uğraştılar ama olmadı. Turgay’ı bile bile öldürdüler abla. Bile bile…”

ACİL TAHLİYE LİSTESİNDEYDİ

Turgay Deniz, hasta ve infazı yakılan tutukluların ailelerinin 5 Ocak’ta Ankara’da ziyaret ettikleri siyasi parti ve sivil toplum örgütlerine verdiği dosyada, acil tahliye edilmesi gereken 38 tutuklunun arasında yer alıyordu. 

Kaynak: MA