AFAD Başkanı Yunus Sezer, Maraş merkezli depremlerde 47 bin 975 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, dün ölü sayısının 47 bin 932 olduğunu duyurmuştu.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Başkanı Yunus Sezer, Maraş merkezli depremlerden etkilenen 11 ilde enkaz kaldırma çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Sezer, "Maalesef depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımız ve yabancı uyrukluların, Suriyeli kardeşlerimizin yoğunlukta olduğu insanlarımızın sayısında artışlar var. 47 bin 975 şu an itibariyle ölüm var. Bunlardan 6 bin 278'i başta Suriyeli kardeşlerimiz olmak üzere yabancı uyruklu afetzedelerden oluşmaktadır" dedi.

Bölgede 3 bin 954 arama kurtarma personelinin görev yaptığını aktaran Sezer, "Bölgede 35 bin 250 arama kurtarma personeli aktif olarak çalışmaktaydı. Şu anda da 3 bin 954 arama kurtarma personelimiz hem enkaz çalışmalarına refakat etmekte hem de insani yardım çalışmalarına katılmaktalar. Bölgede malumunuz sık sık artçı depremler olmakta. Burada da bir hazır kuvvet olarak arama kurtarma personellerini tutuyoruz. Halen yabancı ülkelerden gelen 300 kadar arama kurtarma personeli de bölgede bulunuyor" diye konuştu.