Uluslararası Af Örgütü, Halep'te Kürtlerin yaşadığı, YPG kontrolündeki Şeyh Maksud mahallesinde yoğun bombardıman düzenleyen ‘muhalif’ grupların savaş suçları işlemiş olabileceğini duyurdu.

Af Örgütü'nün Cuma günü yaptığı açıklamada, ‘muhalif’ grupların Şeyh Maksud'da gelişigüzel top atışı yaptıkları ve onlarca sivilin öldüğüne dair kanıtlar toplandıkları belirtildi.

Halep'te Kürtlerin yaşadığı Şeyh Maksud'da, YPG ile, Ahrar-üş Şam, El Kaide bağlantılı El Nusra Cephesi ve Liva Sultan Murat Hareketi'nin de bulunduğu gruplar arasında çatışmalar yaşanıyor.

Reuters haber ajansının aktardığına göre, Af Örgütü açıklamasında "Şeyh Maksud bölgesini çevreleyen silahlı örgütler, defalarca gelişigüzel saldırılar düzenledi, sivillerin evlerini, sokakları, pazarları, camileri vurdu, insanların hayatlarını hiçe sayarak sivilleri öldürdü ve yaralandı" dedi.

'KİMYASAL SİLAHLAR KULLANILDI'

Af Örgütü'nün Orta Doğu'dan sorumlu yetkilisi Magdalena Mughrabi, gelişigüzel saldırılarda 'muhtemelen kimyasal silahların da kullanıldığını' belirtip saldırıların "savaş suçları sayılabileceğini" söyledi.

Raporda "Silahlı örgütler tarafından kullanılan silahlar arasında, 'Hamim' roketleri ve 'cehennem topları' olarak bilinen gaz kapsülleri ile donatılmış mermiler dahil hedefe odaklanamayan roketler de var" dendi.

Af Örgütü, Şubat ile Nisan aylarında bölgede 30'u çocuk en az 83 sivilin öldürüldüğünü açıkladı.

Kaynak: BBC Türkçe