Sözcü gazetesi yazarı Aytunç Erkin, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun baskın yaparak seçim güvenliği konusunda uyarılarda bulunduğu SADAT kurucusunun Ergenekon ve Balyoz operasyonlarından önce dönemin Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök'e yazdığı mektubu köşesinde hatırlattı.

Erkin'in köşe yazısında yayımladığı mektuba göre, 10 yıl önce emekli edilen Adnan Tanrıverdi, emekliliğine 3 ay kalan Hilmi Özkök'e 2006 yılında "Ergenekon – Balyoz" operasyonları ortada yokken mektupta şu ifadeleri kullanıyor:

“Ülkemizde garip şeyler oluyor. Sap samana karışmış durumda. Milletin refahı ve devletin bekası için güvenli ortamın sağlanması ile görevli Silahlı Kuvvetlerimiz'in mensupları ve emeklileri; huzura, güvene ve istikrara darbe indirmek üzere teşkil edildiği anlaşılan çeteler oluşturuyorlar.

SADAT'ın kurucusu olan ve o günlerde Adaleti Savunanlar Derneği'nin (ASDER) başkanı Tanrıverdi, "TSK içinde oluşumlardan haberdar" olduğunu söylüyor ve Hilmi Özkök de "Sen nereden biliyorsun" diye sormuyor.

Devam edelim mektuba:

"… Sayın Genelkurmay Başkanım… Disiplinsizler (TSK'dan) atıldığına göre, çeteleri kuranlar disiplinliler mi oluyor? Silahlı Kuvvetlerin tepesindekiler siyaset yapar da genç kadrolar yapmaz mı? Genç kadrolarda çeteleşme olur da onların komutanlarında ve üst kadrolarında çeteleşme olmaz mı?"

Daha ortada Ergenekon'un savcısı Zekeriya Öz yok ama Fetullahçı polis-asker-yargı çalışmaya başlamış ve Adnan Tanrıverdi de konuya hâkim!

'TSK'NIN GİDİŞAT ÜZERİNDEKI MENFİ ROLÜNDEN BEN RAHATSIZIM'

Adnan Tanrıverdi'nin, dönemin Genelkurmay Başkanı Özkök'ten talebi de ilginç:

"Emekliliğinize birkaç ay kaldı. Son bir kez daha düşünün, milli irade ile çekişme içinde olacak değil, uyum içinde çalışacak bir komuta kademesi oluşumuna yardımcı olunuz. Bu gün gelinen noktadan memnun olduğunuzu düşünemiyorum. Görevi huzur içinde teslim edebileceğinizi de düşünmüyorum. Çünkü, emekliliğimin üzerinden 10 yıl geçmiş olmasına rağmen TSK'nın gidişat üzerindeki menfi rolünden ben rahatsızım."

Bu mektup ne zaman yazıldı? 5 Haziran 2006… Ergenekon'un temelini oluşturan Ümraniye'deki el bombaları ne zaman bulundu? 12 Haziran 2007… ASDER Başkanı Tanrıverdi operasyondan bir yıl önce her şeyin farkında ve Özkök'ü uyarıyor!

Sonra operasyonlar, davalar geldi... Peki Adnan Tanrıverdi ne yazdı? Ne dedi?"

Yazının tamamı burada.