Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Habertürk yazarı Nagehan Alçı, eşi Rasim Ozan Kütahyalı ve gazeteci Ümit Zileli’ye verilen hapis cezasının kanun yararına bozulması için başvuruda bulunmaya karar verdi.

Alçı, eski Sabah yazarı eşi Rasim Ozan Kütahyalı ve Korkusuz yazarı Ümit Zileli’ye 105 gün hapis cezası verilmişti. Alçı yazısında cezanın gerekçesinin, 1980-83 yıllarında Diyarbakır Cezaevi müdürü olan Binbaşı Esat Oktay Yıldıran’ın (1988’de öldürüldü) yönetiminde işkenceler yapıldığını, bu işkencelerin de PKK’yı güçlendirdiğini televizyonda söylemeleri olduğunu açıklamıştı.

Nagehan alçı bugünkü yazısında, konuyla ilgili bakan Gül’ün kendisini aradığını ve kararın adalete aykırı olduğunu söylediğini aktardı.

Alçı, “Adalet Bakanı Abdulhamit Gül beni aradı ve bu kararın adalete aykırı olduğunu ifade ederek pazartesi günü Yargıtay Başsavcılığı’na kararın “kanun yararına bozulması” yönünde başvuracaklarını söyledi.Özgürlük ve adalet adına Sayın Abdulhamit Gül’e çok teşekkür ediyorum. Türkiye’nin böyle bir Adalet Bakanı’na sahip olması mutluluk verici” dedi.

Alçı şöyle devam etti:

Vaziyet böyleyken yazdığım yazının üzerine üst düzey yargı yetkililerimizden çok sayıda telefon aldım. Hepsi de bu adaletsiz karara tepkiliydi ve artık “bireylerin haklarını değil devleti koruyan” yargıç anlayışının değişmesi gerektiğini ifade ettiler. Dün öğle saatlerinde de Adalet Bakanı Abdulhamit Gül beni aradı ve bu kararın adalete aykırı olduğunu ifade ederek pazartesi günü Yargıtay Başsavcılığı’na kararın “kanun yararına bozulması” yönünde başvuracaklarını söyledi.

Kısacası Adalet Bakanlığı’nın başlattığı kanun yararına bozma süreci bu doğrultuda sonlandığında Diyarbakır Cezaevi ve Esat Oktay Yıldıran’ın yaptığı işkencelerle ilgili gazeteciler özgürce yazabilecek. Mağdurlar ve orada işkenceyle öldürülenlerin yakınları özgürce konuşabilecek. Yüzlerce insanın şahit olduğu işkenceler, “TSK övünç madalyalı subayımız ne yaparsa meşrudur” anlayışıyla görmezden gelinmeyecek.

Sayın Gül bana AK Parti hükümeti olarak işkenceye sıfır tolerans politikası uyguladıklarını, Diyarbakır Cezaevi’nde ve diğer tüm cezaevlerinde işkence görmüş yurttaşlarımızın yanında olduklarını söyledi. Kürt yurttaşlarımızın hakları ve özgürlükleri konusunda hassasiyetini anlattı.

Özgürlük ve adalet adına Sayın Abdulhamit Gül’e çok teşekkür ediyorum. Türkiye’nin böyle bir Adalet Bakanı’na sahip olması mutluluk verici. Kendi adıma teşekkür etmiyorum; çünkü açıkçası bu mahkûmiyet kararı hem benim ve eşim için hem de Ümit Zileli için gurur nişanesiydi. Ülkemiz ve yargımız bu “kanun yararına bozma” kararıyla bir utançtan kurtulacak...