ABD yönündeki uçuşlarda yasağın kaldırılmasının ardından bugün İstanbul Atatürk Havalimanı'ndan Türk Hava Yolları'nın TK-3 sefer sayılı uçağı ile saat 06.45'te New York John F. Kennedy Havalimanı'na seyahat eden yolcular, 102 günlük yasağın ardından elektronik cihazları ve kabin içine aldıkları eşyaları iz dedektöründen geçirilerek uçağa bindi.

ÜLKE VE 10 HAVALİMANINDA YASAK UYGULANDI

ABD Başkanı Donald Trump'ın 8 ülkedeki 10 havalimanında ABD'ye doğrudan sefer yapacak uçuşlar için yolcuların, kabin içerisine cep telefonundan büyük elektronik cihaz sokma yasağı getirilmişti. Türkiye'nin yanı sıra Abu Dabi ve Dubai (Birleşik Arap Emirlikleri), Amman (Ürdün), Cidde, Riyad (Suudi Arabistan), Doha (Katar), Kahire (Mısır), Kazablanka (Fas) ve Kuveyt (Kuveyt) yasak kapsamına alınmıştı. Yasak ilk olarak 3 gün önce Abu Dabi'de, ikinci olarak ise Türkiye'de kaldırılmış oldu.

ATATÜRK HAVALİMANI DENETLENDİ

Dün ABD'nin Ulaştırma Güvenlik İdaresi heyeti (TSA) ve İngiltere heyetleri İstanbul Atatürk Havalimanı'nda incelemelerde bulundu.

ABD Ulaşım Güvenliği İdaresi ile Avrupa Sivil Havacılık Konferansı tarafından 'tomografi cihazları'nın 3 günlük çalışmaları kontrol edildi. Olumlu raporun ardında yasak kalkmış oldu. İngiltere'ye yapılan uçuşlarda da uygulanan elektronik cihaz yasağının Perşembe günü kalkması bekleniyor.

Bu sabah New York seferi ile kalkan yasağın ardından Türk Hava Yolları'nın ABD'nin Atlanta, Boston, Chicago, Houston, Los Angels, Miami, San Francisco, Washington, şehirlerine yaptığı seferlerinde de yasak kalkmış oldu.

YOLCULAR YASAĞIN KALKMASINDAN MEMNUN

Yasağın kalkmasını değerlendiren yolcu Emre Tokmak, yanına dizüstü bilgisayarını aldığını belirterek yasağın kaldırılması kararının çok isabetli olduğunu söyledi. Tokmak, yasağın kaldırıldığını sefere gelmeden önce öğrendiğini ifade ederek, "Hatta uçak biletini alırken bir gün sonraya mı alsam, ne olur ne olmaz diye düşündüm ama kaldırılacağı söylenince bugüne aldım" dedi.

Ailesiyle New York'a tatile giden Barış Can Köymen ise bilgisayarını her zaman yanında taşıdığını, yasağın kalktığı bilgisini haberlerden öğrendiğini belirtti. Köymen, bütün tatil planlarının ve kişisel bilgilerinin bilgisayarının içinde olduğunu dile getirerek, "Bu yasağın kalkmasıyla biraz olsun rahatladık. Sonuçta uzun bir yolculuğa çıkıyoruz" ifadelerini kullandı.

Yolculardan Hasan Orbay, bu yasağın kalktığını net olarak öğrenemediği için havalimanına gelmeden önce bilgisayarını uçak altı valizinde getirmeyi tercih ettiğini belirtti. Orbay, yolcular için bir kısıtlamanın daha kalkmasından dolayı memnun olduğunu kaydederek çaba gösterenlere teşekkür etti.

Yaz okulu için ABD'ye gitmek üzere havalimanında işlemlerini yaptıran Fevzi Kutay Demir, yasağın kalkmasının kendileri açısından olumlu olduğunu söyledi. Yanında sadece bir tablet bilgisayar aldığını ifade eden Demir, yasağın kalktığını basından öğrendiğini bildirdi.

YASAK SÜRESİNCE UÇUŞLAR NASIL YAPILIYORDU?

Yolcular yasağın gelmesi ile elektronik cihazlarını uçak altı valizlerine yada uçağın kapısında yer hizmeti görevlilerine teslim ediyordu. Cihazlar özel olarak muhafaza altına alınıp karşılığında bagaj etiketi veriliyordu. Daha sonra toplanan cihazlar uçağın kargo bölümüne konuluyordu. Uçak indiğinde yolculara verilen etiket karşılığında geri veriliyordu. Yolcular uçak içinde THY'nin temin ettiği laptopları ve ücretsiz Wİ-Fİ'yi kullanıyordu.