ABD Hazine Bakanlığı, Hazine Bakan Yardımcısı Wally Adeyemo’nun Türkiye Hazine Bakan Yardımcısı Yunus Elitaş'ın dün telefon görüşmesi yaptığını duyurdu.

 Bakanlık yaptığı açıklamada, Adeyemo Türk mevkidaşına Rusya’nın ABD ve 30 ülkenin uyguladığı yaptırımları aşmak için Türkiye’yi kullanmaya çalışmasından duyduğu endişeyi bildirdi.

Serbestiyet'te yer alan habere göre; dün (19 Ağustos) ABD Hazine Bakan Yardımcısı Wally Adeyemo, Türk mevkidaşı Yunus Elitaş’ı aradı ve Rusya’nın ABD ve 30 ülkenin uyguladığı yaptırımları aşmak için Türkiye’yi kullanmaya çalışmasından dolayı sahip olduğu endişelerini paylaştı. Adeyemo ayrıca Hazine Bakanlığı’nın Türk hükümetiyle banka sektörünün dürüstlüğü için iş birliği yapmak için kararlı olduğunu söyledi ve ekledi: “Türk ekonomisinin başarılı olması ABD’nin de çıkarınadır.”

CHP'li Öztrak: Faiz sebep enflasyon sonuç safsatasının kazananı faiz lobileri CHP'li Öztrak: Faiz sebep enflasyon sonuç safsatasının kazananı faiz lobileri

ABD Hazine Bakan Yardımcısı Wally Adeyemo, 22-24 Haziran 2022 tarihleri arasında Türkiye’yi ziyaret etmiş ve Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Yunus Elitaş ile görüşmüştü.

Adeyemo, görüşmelerin ardından sosyal medya hesabından ziyaretine ilişkin detaylı bir açıklama paylamış ve ana gündem maddelerinden birinin Rusya’ya uygulanan yaptırımlar olduğunu söylemişti.