ABD’nin NATO Daimi Temsilcisi Büyükelçi Julianne Smith, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyelik başvurusuna ilişkin açıklamada bulundu.

Smith, “Türkiye ile İsveç ve Finlandiya arasında, Türkiye'nin meşru güvenlik endişeleri hakkında bazı görüşmeler oldu. Üç ülke arasındaki görüşmelerin, kendilerinden de duyduğumuz üzere yapıcı olduğuna inanıyoruz” dedi.

Smith, yarın Bükreş’te yapılacak NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı öncesinde, bugün çevrimiçi bir basın toplantısı düzenledi.

Smith, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyelik başvurusu konusunda Türkiye’nin tutumuna ilişkin soruyu şöyle yanıtladı:

“İttifak’ın, Türkiye’nin Ukrayna tahılını dünyanın çeşitli limanlarına ulaşması kapsamında yaptıklarını gerçekten de takdir ettiği kanaatindeyim. Türkiye’nin Tahıl Anlaşması kapsamındaki rolü gerçekten vazgeçilmez ve hepimiz bunun için çok minnettarız. Türkiye’nin Ukrayna halkına yaptığı insani, ekonomik ve güvenlik yardımları da takdir ettiğimiz önemli bir diğer husustur.

Türkiye ile İsveç ve Finlandiya arasında, Türkiye'nin meşru güvenlik endişeleri hakkında bazı görüşmeler oldu. Üç ülke arasındaki görüşmelerin, kendilerinden de duyduğumuz üzere yapıcı olduğuna inanıyoruz.

Diyaloğun sürmesi konusunu İsveç, Finlandiya ve Türkiye’nin sorumluluğuna bırakacağız.

Türkiye, NATO'nun önemli bir müttefiki ve çeşitli alanlarda Ukrayna için yaptıklarını takdirle karşılıyoruz.”

Kaynak: ANKA