ABD Adalet Bakanlığı, Avusturya’dan iade edilen Sezgin Baran Korkmaz'a ilişkin açıklama yaptı.

Sezgin Baran Korkmaz’ın Adalet Bakanlığı’na bağlı federal güvenlik gücü US Marshals’ın yetkilileri nezaretinde Utah eyaletine götürüldüğü belirtilen açıklamada Korkmaz'ın, 1 milyar dolarlık biodizel sahtekarlığına karıştığı, haksız bir şekilde vergi dairesinden teşvik olarak alınan parayı akladığı, para transferi dolandırıcılığı yaptığı belirtildi.

VOA Türkçe'nin aktardığı açıklamada, Amerikan vergi dairesinden alınan teşvikin 133 milyon dolarlık fazla bölümünün Korkmaz’ın, Türkiye ve Lüksemburg'da kontrol ettiği banka hesapları aracılık ederek aklandığı kaydedildi.

"DOLANDIRDIKLARI PARAYLA LÜKS EVLER VE ŞİRKETLER SATIN ALDILAR"

Adalet Bakanlığı, 2021 yılının nisan ayında hazırlanan iddianameye göre, Washakie Renewable Energy LLC şirketinin ortakları olan Jacob Kingston, Isaiah Kingston ve Levon Termendzhyan tarafından Plymouth, Utah'ta biodizel üretildiği beyan edilerek 1 milyar dolardan fazla vergi iadesi alındığı, Korkmaz ve işbirliği yaptığı bu kişilerin vergi dairesini dolandırarak aldıkları teşvik gelirleriyle lüks evler ve çeşitli emlaklar satın aldıkları kaydedildi.

Korkmaz’ın, ABD Vergi Dairesi’nden (IRS) elde ettikleri yasadışı teşvik gelirleriyle Türkiye’de havayolu şirketi Borajet, ilaç firması Biofarma, şirketleri de satın aldıkları kaydedildi.

"TÜRKİYE'DE BİR OTEL VE LÜKS VİLLALAR ALINDI"

Sahtekarlık yoluyla elde edilen gelirlerin ayrıca, “Queen Anne” isimli bir yat, Türkiye'de bir otel ve lüks villa ve apartman dairelerin satın alındığı kaydedildi. Bir villa ve daire satın almak için kullandıkları iddia edildiği belirtildi.

"QUEN ANNE YATINI 10,1 MİLYON DOLARA SATTIK"

Adalet Bakanlığı, 2021 yılının Temmuz ayında müsadere altına alınan “Queen Anne” yatını ABD Bölge Hakimi Jill Parrish'in Ekim 2021 tarihli emri uyarınca bu yılın başlarında 10,1 milyon dolara satıldığı kaydedildi.

Korkmaz’ın Türkiye ve Avrupa'daki diğer şirketleri ve mal varlıkları için de ABD’nin müsadere edilmesi talebinde bulunduğu hatırlatıldı.

Korkmaz’ın hakkında hazırlanan iddianameye göre, 2018 yılının başlarında Jacob Kingston ve Isaiah Kingston'ı, bazı üst düzey hükümet yetkilileri aracılığıyla federal soruşturmadan aleyhlerine açılan davalarından koruyabileceğini iddia ederek 6 milyon dolar dolandırdığı belirtildi.

Ayrıca Korkmaz'ın Kingston ve Termendzhyan'a karşı devam eden ceza davasında, federal ajanlara yanlış beyanlarda bulunduğu, Termendzhyan tarafından kontrol edilen bir banka hesabına gönderilen yaklaşık 38 milyon dolarlık banka havalesi konusunda yetkililere yalan söylediğinin iddialar arasında yer aldığı belirtildi.

"KORKMAZ’I AMERİKAN VERGİ MÜKELLEFLERİ ADINA TAKİP ETTİK"

Adalet Bakanlığı Vergi Dairesi Başsavcı Vekili Stuart M. Goldberg, Korkmaz'ın iadesinin sağlanmasının, Amerikan halkını dolandırmaya çalışanları takip etmek, yakalamak ya da iadesini sağlamak için uluslararası ortaklarla birlikte çalışmanın ortak bir emeği olduğunu ifade etti.

Bölge Başsavcısı Trina A. Higgins, Korkmaz'ı Amerikalı vergi mükellefleri adına takip ettikleri ve Utah'a ABD Bölge Mahkemesinde adaletin karşısını çıkmasını sağladıkları için Adalet Bakanlığı Vergi Bölümü çalışanlarını takdir ettiklerini belirtti.

UTAH’TA US MARSHALS’IN GÖZETİMİNDE

Utah’ta halen US Marshals’ın gözetiminde olan Korkmaz’ın en kısa sürede hâkim karşına çıkartılarak hakkındaki iddialar yüzüne okunacak.

Henüz mahkemeye çıkartıldığı teyit edilemeyen Korkmaz, hâkim karşısına çıkana kadar US Marshals’ın gözetiminde olacak.