ABD'den Metin Topuz tepkisi: Derin hayal kırıklığı içindeyiz

ABD Konsolosluğu'nda irtibat görevlisi olarak çalışan Metin Topuz 8 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırılmıştı

Siyaset 11.06.2020 - 20:23 11.06.2020 - 20:23

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) İstanbul Başkonsolosluğu irtibat görevlisi Metin Topuz'un 'FETÖ' davasında 'terör örgütüne yardım' suçlamasıyla 8 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırılması sonrası, ABD Büyükelçiliği'nden karara ilk tepki geldi.

Açıklamada, "Bugünkü kararın derin hayal kırıklığı içindeyiz. Bu kararı destekleyecek inandırıcı bir delil görmediğimiz gibi, kararın süratle üst mahkeme tarafından bozulmasını diliyoruz" dendi.

ABD Büyükelçiliği’nin Twitter hesabından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“ABD'li yetkililer, Metin Topuz'a yönelik davada İstanbul'daki tüm duruşmaları izlemişlerdir. Bugünkü kararın derin hayal kırıklığı içindeyiz. Bu kararı destekleyecek inandırıcı bir delil görmediğimiz gibi, kararın süratle üst mahkeme tarafından bozulmasını diliyoruz.

Sayın Topuz, yaklaşık 30 yıldır iki ülke yetkililerinin ve vatandaşlarının takdirini kazanan önemli çalışmalar yapmıştır. Talimatlarımız doğrultusunda, Türkiye ve ABD kolluk kuvvetleri arasındaki iş birliğini geliştirmiş; her iki ülkedeki insanların güvenliğine katkıda bulunmuştur.

Sayın Topuz'un resmi görevlerine ilişkin iddialar, yerel çalışanlarımızın ABD hükümeti adına ve ikili ilişkilerimizi geliştirmek amacıyla yürüttükleri önemli çalışmaların kapsam ve mahiyetini çarpıtmaktadır.”

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@