Kobani'deki saldırıyı düzenleyen IŞİD militanlarının Türkiye'den geçtiği iddialarıyla ilgili ABD'den de açıklama geldi, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, "Türk Dışişlerinin yaptığı açıklamaya inanmamak için hiçbir nedenimiz yok" dedi.

Kirby'e günlük basın toplantısında, konuyla ilgili soru yöneltildi. "Türk Dışişleri Bakanlığı bu iddiaları tamamen yalanladı. Bu konuda onlara inanmamak için hiçbir nedenimiz yok" ifadesini kullanan Kirby, NATO müttefiki Türkiye'nin IŞİD ile mücadele çabalarında çok önemli ortak olduğuna dikkati çekti. Kirby, "Türkiye koalisyona desteğini sürdürüyor ve bu noktada biz de onlara müteşekkir olmaya devam ediyoruz" diye konuştu.

Türkiye'nin sığınmacı akışı gibi bazı zorluklarla karşı karşıya bulunduğunu anımsatan Kirby, bunun da giderilmesi zor bir sorun olduğunu kaydetti.

Kirby, "Yabancı savaşçıların akışının engellenmesi noktasında ilerleme sağlanabilir mi? Evet, Başkan Obama da bunu söyledi ama bu sadece Türkiye'yle değil, koalisyonun hemen hemen tüm üyeleriyle ilgili bir konu" dedi.

Kirby, "Yabancı savaşçı akışı, radikalleşme, bunlar sadece Türkiye değil uluslararası Toplum için bir problem" değerlendirmesinde bulundu. (CNN Türk)