ABD yönetimi, Suudi Arabistan'da Şii din adamı Ayetullah Nemr Bakır'da aralarında bulunduğu 47 kişinin idam edilmesinin ardından İran ile Suudi Arabistan arasındaki gerilimin düşürülmesi çağrısında bulundu.

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, günlük basın toplantısında, İran ile Suudi Arabistan arasındaki gerginlik hakkında, İran ve Suudi Arabistan'ın Ortadoğu'da gerginliği düşürmeleri gerektiğini, bu konuda endişeli olduklarını söyledi.

 Earnest, "Taraflara itidalli davranmaları ve bölgede açıkça görülen gerilimi daha fazla alevlendirmemeleri çağrısında bulunuyoruz" dedi.

KERRY İRTİBAT HALİNDE

Dışişleri Bakanı John Kerry'nin İranlı mevkidaşı Cevad Zarif ile irtibat halinde olduğunu belirten Earnest, Suudi Arabistan'da bulunan Amerikalı diplomatların da Suudi muhataplarına bu mesajları verdiğini aktardı. Earnest, Kerry'nin Suudi Arabistanlı mevkidaşı ile konuşacağını tahmin ettiğini dile getirdi.

Ortadoğu'daki istikrarsız durumun mezhepler arasındaki durumu daha da kötüleştirebileceği uyarısında bulunan Earnest, bölge ülkelerinin çıkarları doğrultusunda, ayrımları ortadan kaldırmak için yapılacaklar bulunduğuna inandıklarını kaydetti.

Earnest, bunun en canlı örneğinin Suriye olduğunu, ABD'nin Suriye krizine siyasi çözüm için uluslararası çabalara öncülük ettiğini söyledi.

‘ENDİŞELERİMİZİ SUUDİLERE İLETMİŞTİK’

Earnest, İran'ın diplomatik temsilcilikleri korumada başarısız olduğunu, Suudi Arabistan'a da insan hakları konusundaki endişelerini daha önce dile getirdiklerini belirterek, ABD Başkanı Barack Obama'nın da konuyu daha önce Kral Selman ile konuşmasında gündeme getirdiğini bildirdi.

Earnest, "Toplu idamların, özel olarak da muhalif ve dini lider Nemr'in idamının infaz edilmesinin olası zarar verici sonuçları hakkındaki endişeler vardı ve bunlar yakın zamanda Amerikalı yetkililer tarafından Suudi yetkililere iletildi. Endişeleri Suudi Arabistan'a önceden ilettik ama maalesef olanlar endişe ettiğimiz konular için zemin hazırladı" diye konuştu.