ABD öncülüğündeki IŞID karşıtı koalisyonun sözcüsü Albay Joe Scrocca, ABD’nin Suriye’nin kuzeyindeki askeri noktalarına ilişkin detayları haberleştiren Anadolu Ajansı’na tepki gösterdi.

Scrocca, söz konusu haberin düşmana hassas taktiksel bilgiler sağladığını savundu.

Anadolu Ajansı’nın, ABD’nin, Suriye’nin kuzeyindeki ikisi hava üssü olmak üzere toplam 10 askeri noktasının yerleri ve personel sayısına ilişkin haberine Merkez Kuvvetler Komutanlığı’ndan tepki geldi.

ABD öncülüğündeki IŞID karşıtı koalisyonun sözcüsü Albay Joe Scrocca, Daily Beast’te yaptığı yazılı açıklamada, söz konusu haberin düşmana hassas taktiksel bilgi verdiğini belirtti ve bu bilginin koalisyon güçlerinin yanı sıra onların ortaklarına da zarar vereceğini ifade etti.

Daily Beast’ten haberde yer verilen detayları yayınlamaması isteyen Scrocca, “Bu türden bilgilerin yayınlanması profesyonel olarak sorumsuzluktur. Sizden koalisyonun hayatını tehlikeye atacak bilgilerden kaçınmanızı rica ederiz” ifadelerini kullandı.

Merkez Kuvvetler Komutanlığı Sözcüsü Albay John Thomas da Daily Beast’ten haberinde ABD askerlerinin konumları ve sayılarına ilişkin bilgileri kullanmamasını istedi.

Ancak Daily Beast haberin Anadolu Ajansı tarafından Pazartesi günü Türkçe, dünse İngilizce olarak servis edildiğine dikkat çekti. Bunun yanı sıra haberde bahsedilen bazı askeri üsler, hali hazırda biliniyordu.

ANADOLU AJANSI’NDAN: SURİYE’DE 10 NOKTADA PKK/PYD’YE ABD DESTEĞİ

Anadolu Ajansı’nın pazartesi günü Türkçe olarak abonelerine servis ettiği haberinde “ABD, Suriye’de müttefik olarak nitelediği terör örgütü PKK/PYD’nin kontrolündeki bölgelerde iki hava üssü ve 8 askeri noktada özel birlikler ve ekipman bulunduruyor. ABD özel kuvvetleri, örgüte, DEAŞ karşıtı operasyonlarında destek verirken, Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) güçlerine karşı da onlara koruma sağlıyor” denilmişti.

Haseke, Minbiç ve Rakka’da olduğu belirtilen askeri noktalarla ilgili şu ifadeler kullanılmıştı:

‘HASEKE’DE 3 NOKTA

ABD’nin Suriye’deki operasyonel noktaları içinde en yenisinin Haseke ilinin kuzeyindeki Tel Beyder olduğu biliniyor. Tel Beyder’de şimdilik PKK/PYD militanlarına DEAŞ karşıtı operasyonlarında destek vermek için yaklaşık 100 ABD özel kuvveti konuşlanmış durumda. Haseke’nin Türkiye sınırındaki Resulayn ilçesinin güneyindeki Tel Temir beldesinin kuzeydoğusunda bulunan eski çiftlik alanında da ABD ve koalisyon bünyesindeki yabancı özel kuvvetler bulunuyor.

Haseke’nin güneyindeki Şeddadi bölgesinde, Cebse gaz ve petrol alanında, Deyrizor iline, DEAŞ’a karşı düzenlenecek operasyonlarda, PKK/PYD militanları ile iş birliği yapmak için 150 ABD özel kuvveti mevcut tutuluyor.

MiNBİÇ’TE 2 NOKTA

ABD, PKK/PYD’nin Ağustos 2016’da ABD yardımıyla ele geçirdiği Minbiç ilçesinde 2 operasyonel nokta kurmuş durumda. Minbiç’in kuzeyinde, Sacu çayının batı kıyısındaki Ayn Dadat beldesinde, ABD özel kuvvetlerine ait bir operasyonel nokta yer alıyor.

Özel kuvvetlerin konuşlu olduğu Ayn Dadat’taki ekipler, kuzeyindeki, Fırat Kalkanı Harekatı’nda kurtarılan bölgede konuşlu ÖSO güçlerine karşı devriye faaliyeti yürütüyor. Minbiç’teki diğer nokta, Ayn Dadat’ın batısındaki Uşariye beldesinde konuşlu ABD özel kuvvetleri noktası. Buradaki birlikler, PKK/PYD’yi, ÖSO’ya karşı koruma amacıyla Sacu çayı boyunca devriye geziyor.

RAKKA’NIN KUZEYİNDE 3 NOKTA

Rakka’nın kuzeyindeki Kobani ilçesinin güneyinde bulunan Miştanur Tepesi, güney yükseltisinde, radyo kulesinin de bulunduğu tepede, ABD özel birliklerinin yanı sıra Fransız özel kuvvetleri de yer alıyor.

Rakka’nın kuzeyindeki bir diğer nokta da Ayn İsa beldesinin güneybatısında, "Suriye Demokratik Güçleri (SDG)" adı altındaki PKK/PYD üssü içinde de yaklaşık 200 ABD kuvveti ile 75 kadar Fransız özel kuvvetinin konuşlandığı biliniyor. ABD, Kobani’nin güneyinde, Fırat nehrine açılan karayolunun kuzey yamacındaki Sırrin ilçesinin Sept beldesinde bir noktayı da hava indirme birimi olarak kullanıyor. Bu hava indirme biriminden, Ayn İsa beldesinde, PKK/PYD ile ortak noktaya mühimmat sağlanıyor.

Sept beldesindeki nokta, terör örgütü DAEŞ’in telsiz, telefon irtibatlarını dinlemek, kesmek ve DEAŞ karşıtı uluslararası koalisyon merkezi ile iletişimi sağlamak için de kullanılıyor.”

(Kaynak: Sputnik)