ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross Avrupa Birliği (AB), Kanada ve Meksika’ya karşı çelik ve alüminyum ithalatında yüksek gümrük vergilerinin bu gece yarısından itibaren yürürlüğe gireceğini duyurdu.

Ross, bundan böyle AB, Kanada ve Meksika’dan ithal edilen çeliğe yüzde 25, alüminyuma yüzde 10 vergi uygulanacağını belirtti.

Söz konusu ülkeler ABD’nin Mart ayında başlattığı gümrük vergisinden muaf tutuluyorlardı. Muafiyetin sona ermesinin Washington’un müttefiki olan bu ülkelerden misilleme gelmesine yol açabileceği belirtiliyor.

AB. DÜNYA TİCARETİ İÇİN KÖTÜ BİR GÜN

AB Komisyonu Başkanı Juncker’den kararın ardından açıklama yaptı. Juncker “Bu karardan endişe duyuyorum. Bu açık ve basit bir şekilde korumacı politikadır. Bu dünya ticareti için kötü bir gündür. ABD bize DTÖ (Dünya Ticaret Örgütü) uzlaşmazlıkları giderme mahkemesi ve ABD ürünlerine ilave gümrük vergileri uygulamaktan başka seçenek bırakmıyor” dedi.

Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire, ABD’nin yüksek gümrük vergilerinin ‘haksız’ ve ‘tehlikeli’ olduğunu söyledi.

ABD’nin bunları uygulaması durumunda AB’nin gerekli tüm önlemleri alarak karşılık vereceğini dile getiren Le Maire, ”En büyük ticaret ortakları olan AB ile ticaret ihtilafına girmek isteyip istememek tümüyle ABD’li yetkililere kalmış” dedi.

TRUMP, 1 HAZİRAN’A KADAR SÜRE TANIMIŞTI

Daha önce Trump yüksek ek gümrük vergisi kararına gelen tepkiler üzerine AB ve diğer bazı ülkeler için 1 Haziran’a dek muafiyet süresi tanımıştı. Bu gece yarısı sürenin dolması öncesinde muafiyetin uzatılmayacağı netleşti.

Trump’ın kararı karşısında ticaret savaşı uyarısı yapmış olan Alman hükümeti kendisinden ”Ticaret savaşları iyidir ve kazanması kolaydır” yanıtını almıştı.