Afganistan'ın başkenti Kabil'de perşembe günü 13'ü ABD askeri yaklaşık 170 kişinin öldüğü saldırının ardından bugün de bir patlama meydana geldi.

Bölgedeki kaynaklar patlamanın roket saldırısından kaynaklandığını duyururken, Reuters'a konuşan iki ABD'li yetkili Kabil'de askeri saldırı düzenlediklerini açıkladı. Yetkililer, ilk bilgilere göre saldırıda IŞİD-K militanlarının hedef alındığını söyledi. 

Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde, patlamanın ardından kentten dumanların yükseldiği görülüyor. Yerel kaynaklar, roketin konut olarak kullanılan bir eve düştüğünü belirtiyor.

ABD CUMA GÜNÜ DE İKİ IŞİD ÜYESİNİ HEDEF ALDI

Taliban'ın yönetimi ele geçirmesi sonrası Kabil'den tahliyelerin gerçekleştirildiği Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı'nın dışında perşembe günü intihar saldırısı düzenlenmiş, 13'ü ABD askeri olmak üzere yaklaşık 170 kişi ölmüştü. Taliban'dan kaçmak isteyen binlerce Afganın beklediği havalimanı kapılarının hemen dışında düzenlenen saldırıyı, IŞİD'in Horasan kolu olan IŞİD-K üstlenmişti. 

'ABD YENİ MİSİLLEMELER PLANLIYOR'

ABD ise misilleme olarak Afganistan'da iki IŞİD-K militanını insansız hava aracı ile öldürdüklerini açıklamış, Taliban Afganistan topraklarında kendilerine danışılmadan düzenlendiği gerekçesiyle saldırılara tepki göstermişti. Biden'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ise bugün yaptığı açıklamada misilleme adına daha fazla hava saldırılarının ve 'başka operasyonların' gözden geçirildiğini açıklamıştı.