ABD Ulusal Karşı İstihbarat ve Güvenlik Merkezi Direktörü William Evanina, Çin ve Rusya'yı başkanlık seçimine müdahale etmeye çalışmakla suçladı.

Evanina, Rusya'nın Trump'ı, Çin'in ise Biden'ı desteklediğini iddia etti.

Yazılı açıklama yapan ABD Ulusal Karşı İstihbarat ve Güvenlik Merkezi Direktörü William Evanina, Rusya’nın eski ABD Başkan Yardımcısı ve Demokrat Parti’nin Başkan Adayı Joe Biden’ı “karalamak” için birçok yönteme başvurduğunu söyledi.

Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre, Obama yönetiminin Ukrayna politikaları ve Rusya’daki Vladimir Putin karşıtı muhalefete verdiği destek nedeniyle Biden’ın Moskova tarafından geçmişte de doğrudan hedef alındığını belirten Evanina, Kremlin bağlantılı kişilerin ABD Başkanı Donald Trump’ın yeniden seçilmesi için çalıştığını öne sürdü.

‘ÇİN, TRUMP’I TAHMİN EDİLEMEZ OLARAK GÖRÜYOR’

ABD’li istihbarat şefi Evanina, Çin ve İran’la ilgili de iddialarda bulundu. Evanina, “Değerlendirmelerimize göre, Çin tahmin edilemez olarak gördüğü Başkan Trump’ın yeniden seçilmesini tercih etmiyor” dedi.

Evanina, Pekin’in ABD’deki kamu politikasını bu doğrultuda şekillendirmek için sarf ettiği çabaları artırdığını ve Çin’in çıkarlarına karşı olarak gördüğü siyasi figürlere baskı yaptığını savundu.

İran’ı sosyal medyada dezenformasyon yapmakla suçlayan Evanina, İran’ın ABD kurumlarını ve Trump’ı itibarsızlaştırmaya çalıştığını iddia etti.

TRUMP: ÇİN, UYKUCU BİDEN’A KAYBETMEMDEN MUTLU OLURDU

Evanina’nın Çin’le ilgili iddiasına katıldığını ifade eden ABD Başkanı Trump, “Çin, Donald Trump’ın uykucu Joe Biden’a kaybettiği bir seçimi görmekten mutlu olurdu” diye konuştu. Çin’in “ABD’ye sahip olma hayali kurduğunu” söyleyen Trump, “Joe Biden başkan olursa, Çin ülkemizi ele geçirir” ifadesini kullandı.

ABD Başkanı, “Rusya’nın Trump seçilsin diye Biden’ı karalamaya çalıştığını” öne süren Evanina’nın bu sözlerine ise katılmadığını dile getirdi. Trump, şu ana dek Rusya’ya karşı kendinden “daha sert” bir ABD lideri olmadığını savundu. Trump, gazetecilerin bu uyarıyı yapanın kendi istihbarat şefi olduğunu hatırlatması üzerine ise “Başkalarının söylediklerini umursamam” dedi.