ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve Savunma Bakanı Lloyd Austin bugün Kiev'e doğru yola çıkarken Dışişleri sözcüsü Ned Price basına açıklamalarda bulundu.

BBC'den Sophie Raworth'a konuşan Price, Ukrayna'daki son duruma ilişkin yaptığı açıklamada, Kiev'in savaşı kazanma olasılığının arttığını belirtti.

Gözden kaçırmayın

Adalet Partisi lideri Vecdet Öz: AKP'den ve MHP'den tehdit telefonları alıyorum Adalet Partisi lideri Vecdet Öz: AKP'den ve MHP'den tehdit telefonları alıyorum

Price, "Ukraynalı ortaklarımızda gördüğümüz şey, zafere yaklaştıkları. Ukrayna için savaşı kazanıyorlar. Bu şaşırtıcı değil, azimle ve kararlılıkla savaşıyorlar. Ayrıca ABD ve dünyanın dört bir yanından 30 ülkenin sağladığı muazzam güvenlik yardımlarıyla" dedi.

'İHTİYAÇ DUYDUKLARI ŞEYİ SAĞLIYORUZ'

Bakanlık sözcüsü, Ukrayna'nın daha fazla ağır silah talep etmesiyle ilgili soruya ise "800 milyon dolarlık ek bir yardım daha duyurduk. Donbass'ta ve ülkenin güneyinde oluşan yeni savaş koşullarında tam da ihtiyaç duydukları şeyi sağlıyoruz. Devam eden desteğimizle Ukraynalı ortaklarımızın galip geleceklerinden eminiz" yanıtı verdi. Price, “Rusya stratejik bir yenilgi alacak, ne zaman olursa olsun, bundan eminiz" ifadelerini kullandı.