ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, TBMM'de grubu bulunan üç siyasi partinin temsilcileriyle İstanbul'da bir toplantı yaptı. Toplantıya HDP'den Leyla Zana, Altan Tan, Ayhan Bilgen; AK Parti'den Orhan Miroğlu, Galip Ensarioğlu; CHP'den Sezgin Tanrıkulu ve Fikri Sağlar katıldı.

Yaklaşık 2 saat süren toplantıda Kürt sorunu ve yeni Anayasa çalışmaları ağırlıklı gündem maddesiydi. 

Biden, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da devam eden çatışmaların bir an önce sonlandırılmasını gerektiğini belirtti, hendeklerin kapatılması talebi siyasi parti temsilcileri tarafından yinelendi. Kürt sorununun çözüme kavuşturulmasına vurgu yapan Biden, bu durumun Suriye krizinin çözümüne de katkı sunabileceğini ifade etti.

'HDP: ÇATIŞMALAR DURURSA HENDEKLER KAPANIR'

HDP temsilcileri ise, çatışmaların sona ermesi durumunda hendeklerin de kapanacağına vurgu yaptılar. Devam eden çatışmalar sırasında sivil halkın yaşadığı zorluklar, yaralanan kişiler için sağlık hizmeti sağlanmadığı ve temel yaşam hakkının korunmadığı ifade edildi.

Toplantıdaki bir diğer gündem maddesi ise yeni anayasaya ihtiyaç duyulduğuydu. Bu konuda uzlaşma zemininin nasıl sağlanabileceği üzerine tartışıldı.

(Kaynak: Sputnik)