ABD’den ve ABD liderliğindeki koalisyondan ise iddiayı doğrulayan bir açıklama yapılmadı

ABD ordusunun Suriye'nin kuzeyinde Rojava ile Türkiye sınırında konuşlandığı iddia edildi.

Gözden kaçırmayın

Hatice Cengiz, Kaşıkçı davasının Suudi yargısına devri nedeniyle AYM'ye başvurdu Hatice Cengiz, Kaşıkçı davasının Suudi yargısına devri nedeniyle AYM'ye başvurdu

İddia Demokratik Suriye Güçleri (DSG) basın sözcüsü Mustafa Bali’den geldi.

Reuters’ın aktardığına göre DSG basın sözcüsü Bali, ABD güçlerinin dünden itibaren “Türkiye’nin saldırılarını durdurmak ve gerilimi düşürmek için sınırda devriye gezmeye başladığını” söyledi.

Bali bölgedeki durumun gergin olduğunu ve belirsizliğin hakim olduğunu ifade ederek, “Amerikalıların Türkiye hükümeti ile müzakerelerinin ve baskısının sonucunu bekleyip göreceğiz” dedi.

İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nden yapılan açıklamada da “Güvenilir kaynaklar Türkiye’nin bölgeye yönelik hareketini önlemek için ABD güçlerinin Dicle ve Fırat nehirleri arasında Türkiye sınırı boyunca yerleştiğini teyit etti” denildi.

ABD’den ve ABD liderliğindeki koalisyondan ise iddiayı doğrulayan bir açıklama yapılmadı.

TSK hafta içinde Rojava’nın batısındaki Tel Abyad ve Kobani’yi hedef almıştı. SDG, Türkiye’nin saldırılarını gerekçe göstererek IŞİD’e karşı operasyonları durdurduğunu açıklamıştı. ABD ordusundan ise TSK ile SDG’ye IŞİD’e karşı eşgüdüm içinde çalışma çağrısı yapılmıştı.

Kaynak: Sol