Son olarak 5. pakette kömür ithalatına yasak getiren AB’nin Rusya’dan petrol alımını sonlandırması önerisi, toplantının en önemli gündem maddesini oluşturuyor.

Bununla birlikte, bu önerinin üye ülkeleri ikiye böldüğü ve bu konuda hala bir mutabakat sağlanamadığı bildirildi.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Rusya’den petrol ithalatını yasaklanmasının tartışılacağını belirtmesine rağmen, AB içinde bir çok ülkenin Rus petrolünü bağımlı olduğunu belirten AB diplomatlarına göre, bu konuda ortak bir tutum sergilenmesi şu aşamada kolay gözükmüyor.

Almanya, İtalya, Avusturya ve Macaristan’ın Rus petrolüne olan bağımlılığını hatırlatan bir AB diplomatı, AFP’ye yaptığı açıklamada, “Kabul edilmeyeceğini bile bile resmen bir öneriyi masaya sunamayız.” dedi.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, dün yaptığı açıklamada Ukrayna'nın bekleyecek zamanının kalmadığını belirterek, Batı'dan Rusya'nın petrol ihracatına ambargo koymasını istemişti.

AB ülkelerinin işgalinin başlamasından bu yana Rusya’dan 27 milyar dolar değerinde petrol ve doğal gaz satın aldığı tahmin ediliyor.

Bu arada AB’nin Kiev’e silah satın alabilmesi için ilave 500 milyon euro tutarında bir mali yardımın yarınki toplantıda onaylanmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Brüksel’in desteğini göstermek amacıyla önceki gün Kiev’de Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, ile görüşmüştü.

AB, Ukrayna’yı işgal eden Rusya’ya yaptırımlarla ilgili 5. paketi cuma günü onayladı.