Avrupa Parlamentosu (AP) Türkiye Raportörü Kati Piri yaptığı açıklamalarda, Türkiye’nin ‘teröre’ karşı mücadele vermesinin sorgulanamayacağını ancak ortaya çıkan tablo için çok endişeli olduğunu belirtti.

Bir ‘iç savaş tehlikesi’ne dikkat çeken Piri, bildiri yayınlayan akademisyenlerin gözaltına alınmasını ise sert bir dille eleştirdi.

Büşra Aslantaş’ın CNN Türk’teki haberine göre, AB Bakanı Volkan Bozkır Strasbourg’da temaslarda bulunduğu sırada AP’nin bir Türkiye oturumu yapmasını isteyen Piri, o oturum öncesinde yaptığı açıklamalarda, Türkiye’de bir iç savaş riskine dikkat çekerek, “Çok endişeliyim” dedi.

Bence şimdi öyle bir noktadayız ki bu tam teşekküllü bir iç savaşa dönüşebilir. Bölgedeki durumdan çok endişeliyim. Beklentim parlamentoda çağrıda bulunulması ve orada olanlara daha fazla tahammül edilmemesi” diyen Piri bu eleştirilerinin ardından, “Türkiye’nin terörle mücadelesini kimse sorgulayamaz, bugünkü oturumumuzun konusu bu değil” diye de ekledi.

Ancak yeniden başlayan çatışmalardan çok sayıda sivilin etkilendiğini belirten Piri, oturumu bu nedenle yaptıklarını söyledi.

BARIŞ İSTEYEN AKADEMİSYENLER

Piri barış bildirisi yayınlayan akademisyenlerin gözaltına alınmasını ise sert bir şekilde eleştirdi, “Hükümet yetkilisi ya da siyasetçi olarak bu görüşe katılmasanız bile doğru olduğunu düşündüğünüz şeyi söylemek akademik özgürlüktür. Üniversitelerinizde bin tane terörist ya da terörü destekleyen akademisyen olduğunu sanmıyorum” dedi.

Piri önümüzdeki aylarda komisyona gönderilecek Türkiye raporu ve “objektif olmazsa geri göndeririz” diyen AB Bakanı Bozkır’ın açıklaması ile ilgili olarak da, “Raporda benim kişisel görüşlerim değil parlamentonun görüşleri yazacak. Ben daha önce de olduğu gibi objektif bir rapor hazırlayacağım” dedi.