Sovyetler Birliği'nin, İkinci Dünya Savaşı'nda dönemin Nazi Almanyası'nı mağlup etmesinin 77. yıl dönümü olan 9 Mayıs Zafer Günü dolayısıyla Rusya'nın Ankara Büyükelçiliği ve Rusya Bilim ve Kültür Merkezi'nde tören düzenlendi.

Rusya'nın Ankara Büyükelçiliği'nde düzenlenen törende Büyükelçi Aleksey Yerhov'un katılımıyla Ölümsüz Alay yürüyüşü gerçekleştirildi.

Onlarca kişinin katıldığı yürüyüşte marşlar söylendi. Büyükelçi Yerhov, burada yaptığı konuşmada, "Geçmişte olduğu gibi bugün de Naziler baş kaldırıyorlar. Onlar bizi insandan saymıyor. Biz bugün dün kazananları hatırlamaya borçluyuz. Biz dün kazananları hatırlamalıyız ki bugün de kazanalım" ifadelerini kullandı.

‘KARDEŞ VE DOST RUS VE TÜRK HALKLARI İÇİN BU İKİ KIZIL BAYRAK ZAFERİN SEMBOLÜDÜR’

Rusya Bilim ve Kültür Merkezi'ndeki etkinlikte ise Zafer Bayrağı Büyükelçi Yerhov tarafından Türk Bayrağının yanına göndere çekildi.

Sputnik’ten Turan Salcı’nın haberine göre, Rusya tarihinde yer etmiş önemli kahramanların yer aldığı sergide konuşan Büyükelçi Yerhov, şunları söyledi:

"Bugün burada iki kızıl bayrak yükseliyor. Bu iki bayrak savaşı kazanmış olan muzafferlerin bayrağıdır. Bu bayraklardan biri şanlı Türk Bayrağıdır. Mustafa Kemal Atatürk'ün Kurtuluş Savaşı'nda silah arkadaşları ile beraber Türkiye Cumhuriyeti'ni bağımsızlığa kavuşturduğu büyük mücadelenin sembolü olarak gönderdedir. İkinci kızıl bayrak da muzaffer Kızıl Ordu askerlerinin Nazi rejiminin başkenti olan Berlin'de 1945 yılının Mayıs ayının başında kazandığı zaferin sembolüdür. Kardeş ve dost Rus ve Türk halkları için bu iki kızıl bayrak zaferin sembolüdür. Elbette bugün de bu zaferlerde gazi ve şehit olmuş atalarımızı unutmuyoruz, onları saygıyla anıyoruz."

1056187496_0_0_2048_1149_1920x0_80_0_0_e84d6f8906bf007761246b843b6ade86.jpg

'TÜRKİYE'NİN OYNAMIŞ OLDUĞU ARABULUCULUK ROLÜNÜ YÜREKTEN ÖNEMSİYORUZ'

Türkiye ile Rusya arasında ilişkilere de değinen Büyükelçi Yerhov, iki ülke arasında mutlu bir geleceğin inşa edilmeye devam ettiğini belirtti.

Yerhov, Türkiye'nin halihazırda Rusya ile Ukrayna arasında üstlendiği arabulucu rolünün önemine işaret ederek, şu ifadeleri kullandı:

"Gerçekleştirilen iki görüşme Türkiye'nin oynadığı rolü gösteriyor. Çok samimi bir şekilde ifade etmek isterim ki biz Türkiye'nin mevcut sürece katkısını ve oynamış olduğu arabuluculuk rolünü yürekten önemsiyor ve değer veriyoruz. Dışişleri Bakanımız Sergey Lavrov'un Ukraynalı mevkidaşıyla Antalya'da yaptığı görüşme ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katıldığı Dolmabahçe'deki diğer görüşmeye iştirak etmemiz Türkiye'nin arabuluculuğuna verdiğimiz değeri gösteriyor."

Yerhov, barış görüşmelerinin kısa bir zamanda neticelenmesini ümit ettiğini sözlerine ekledi.

Büyükelçilikteki törende uğradığı suikast sonucu hayatını kaybeden dönemin Rus Büyükelçisi Andrey Karlov da unutulmadı. Karlov'un anıtına çelenk ve çiçekler bırakıldı.

ÖLÜMSÜZ ALAY YÜRÜYÜŞÜ

Rusya’da 9 Mayıs’ta, Sovyetler Birliği’nin İkinci Dünya Savaşı sırasındaki Büyük Vatan Savaşı’nda Nazi Almanyası’nı yenilgiye uğrattığı Büyük Zafer kutlanıyor. Kutlamalar çerçevesinde savaşın kahramanlarının anıldığı ‘Ölümsüz Alay’ yürüyüşü düzenleniyor. Düzenlenen yürüyüşe ise her yıl çok binlerce kişi katılıyor. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de yürüyüşe katılıyor ve İkinci Dünya Savaşı’nda mücadele eden babasının fotoğrafını taşıyor.