Özer çifti hakkında yürütülen soruşturma sonucunda “Örgüte yardım etmek” iddiasıyla dava açıldı.

Mezopotamya Haber Ajansı'nda yer alan habere göre, yerel mahkemenin Özer çiftine verdiği 2 yıl 6 ay hapis cezası üst mahkemelerce onandı. Bu onamanın ardından gözaltına alınan Özer çifti, tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Özer çiftine verilen ceza sonrası 15 Nisan’da avukat Dilan Kunt Ayan’ın Makbule Özer’in cezanın konutta infazı için Van İnfaz Hakimliği’ne yaptığı başvurunun “yasal şartların oluşmadığı” gerekçesiyle reddedildiği öğrenildi.

YÜZDE 52 ENGELLİ

Kunt, başvuruda müvekkili Makbule Özer hakkında verilen 2 yıl 1 ay hapis cezası 23 Şubat 2022 tarihinde onandığını belirterek, müvekkilinin yüzde 52 oranında engeli olduğuna dikkat çekti.

Kunt dilekçesinde, “80 yaşında ve yüzde 52 engeli bulunan bir kadın olan müvekkilim kişisel ihtiyaçlarını dahi tek başına karşılayamamakta, ailesi ile birlikte kaldığı konutta çocukları tarafından günlük ihtiyaçları karşılanmaktadır. Cezasının cezaevinde infaz edilmesi infaz kanunun cezaların infazından beklenen hiçbir amaca hizmet etmeyecektir. Bu durum müvekkilimi günlük kişisel ihtiyaçlarını bile karşılayamayacak duruma getirecektir. Bu nedenle müvekkilim hükmedilen hapis cezasının konutta infazı için gerekli koşulları sağlamaktadır. Açıklanan nedenlerle müvekkil hakkında kesinleşen cezanın infazı için konutta infaz uygulanması için gerekli şartları sağlayan müvekkilin konutta infaz edilmesine karar verilmesi hususunda talepte bulunuyor” denildi.

BAŞVURU REDDEDİLDİ

Başvuruyu değerlendiren Van İnfaz Hakimliği, “yasal şartların oluşmadığını” iddia ederek tüm talepleri reddetti.