8 ülkenin büyükelçilerinden Osman Kavala çağrısı

Karara Fransa'nın katılmaması dikkat çekti

Güncel 04.02.2021 - 17:17 04.02.2021 - 17:17

İş insanı Osman Kavala'nın yarın yapılacak ikinci duruşması öncesinde Estonya, Finlandiya, Almanya, Lüksemburg, Litvanya, Hollanda, İsveç ve İngiltere'nin İnsan Hakları Büyükelçileri ortak bir bildiri yayınladı.

Ortak açıklamayı, Almanya Federal Hükümeti İnsan Hakları Komiseri Bärbel Kofler ile aralarında Finlandiya ve İngiltere İnsan Hakları Büyükelçilerinin de bulunduğu isimler Twitter hesaplarından duyurdu.

Kavala'nın devam eden tutukluluğunun Türkiye'de hukukun üstünlüğü konusunda ciddi soru işaretleri yarattığı belirtilen açıklamada, üç yıldır devam eden tutukluluğunun insan haklarının ihlalinin açık göstergesi olduğu ifade edildi.

Açıklamada, "Osman Kavala'nın derhal serbest bırakılması ve uluslararası yükümlülüklere uygun şekilde adil ve şeffaf bir duruşmanın yapılması" çağrısında bulunuldu.

Bildiride, "Hukukun üstünlüğü, insan hakları ve yargıdaki olumsuz gelişmelerin devam etmesi bizim için büyük endişe kaynağıdır. Türkiye'de oldukça kısıtlanan sivil toplum, bizim dayanışmamıza güvenebilir" dedi.

Büyükelçiler, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) 2019'da Kavala ile ilgili verdiği kararda hükümsüz tutukluluğunun siyasi gerekçeyle uzatıldığına hükmettiğini, bunun Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin ihlali anlamına geldiğini ve acilen serbest bırakılmasına hükmettiğini anımsattı.

FRANSA YER ALMADI

İlk olarak İsveç'in 1980'lerde İnsan Hakları Büyükelçisi atamasının ardından bugün Avrupa'da 9 ülkenin dışişleri bakanlıklarında "İnsan Hakları Büyükelçileri" bulunuyor. Bu insan haklarına taahhütlerini simgeliyor.

Bu ülkeler arasında Fransa da yer almasına karşın, Kavala ile ilgili yapılan ortak açıklamaya Fransız Büyükelçisi'nin katılmaması dikkat çekti.

Yorumlar