HDP ve bileşenleri ile Türkiye İşçi Partisi (TİP), Emek Partisi (EMEP), Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP), Emekçi Hareket Partisi (EHP), Halkevleri (HE) ve Sosyalist Meclisler Federasyonu, tutuklanan HDP’li Semra Güzel’e uygulanan muameleye tepki gösterdi.

Yapılan ortak açıklamada, “Emek, demokrasi ve özgürlüklerden yana olan hiç kimse Semra Güzel’e yapılan muameleye sessiz kalmamalıdır!” denildi.

‘KABUL EDİLEMEZ’

Milletvekilliği devam eden Semra Güzel’in gözaltına alınma biçimi, basına servis edilişi ve İçişleri Bakanı’nın kullandığı üslubun kabul edilemeyeceği kaydedilen açıklamada, “Sistematik olarak yürütülen kara propagandalar üzerinden yaratılmaya çalışılan algı, Türkiye’nin hukuk, adalet ve demokrasi açısından geldiği vahim durumun en açık örneklerinden biridir. Bir milletvekiline yapılan ve asla kabul edilmeyecek bu muamele iktidar gibi düşünmeyen hiç kimsenin güvende olmadığının göstergesidir. Güvenlikçi politikalar, demokratik siyaseti tasfiye girişimleri, Kürt seçilmişlere yönelik düşmanca tutumlar Türkiye’nin en hayati meselelerinden biri olan Kürt sorununu şimdiye kadar derinleştirmekten başka hiçbir işe yaramamıştır, yaramayacaktır da” ifadelerine yer verildi.

‘GÜZEL’İN TUTUKLANMASI MUHALEFETE GÖZDAĞIDIR’

Açıklamada, “Bunca yolsuzluk, rüşvet, rant ve talan iddiaları ortadan dolaşırken ve bu çürümenin sorumluları korunurken, halkın iradesini temsil eden bir milletvekiline bu biçimde yapılan muamele, tüm halka karşı yapılmıştır” denilerek şunlar kaydedildi:

“Yürütülen politikalar halk iradesini gasp eden halk düşmanı uygulamalardır. Bir kadın milletvekilinin, insanlık suçu olan ters kelepçe uygulamasıyla, saçlarından çekiştirilerek ve başını eğmeye çalışarak gözaltına alınması, tutuklanması bütün muhalefete ve halk güçlerine verilmiş gözdağıdır. Bu durum karşısında tüm muhalefet partilerini, demokratik kamuoyunu sessiz kalmamaya, iktidarın kendi suçlarını örtbas etme girişimlerine ortak olmamaya çağırıyoruz. Biz imzası olan parti ve örgütler olarak Semra Güzel’e yapılanları asla kabul etmiyoruz. Tüm anti-demokratik uygulamaların, hukuksuzlukların karşısında olacak, halkın iradesine sahip çıkacağız. Emeği, demokrasiyi, özgürlükleri, barışı ve adaleti savunacağız. Birlikte mücadele edecek, birlikte değiştireceğiz!”