Konya’nın Meram ilçesine bağlı Hasanköy Mahallesi’nde 30 Temmuz’da Dedeoğulları ailesinden 4’ü kadın 7 kişiyi katleden Mehmet Altun, Emniyetteki ifadesi ortaya çıktı.

Altun ifadesinde, "Arkamda iz bırakmamak için yerde yattıkları sırada tekrar ateş edip, güvenlik kamera kayıtlarının silinmesi için de evi ateşe vermek istedim” dedi.

Katledilenlerin otopsi raporlarında, 7 kişiye 21 kurşun sıkıldığı ve 6 kişinin baş bölgelerinden hedef alındığı bilgilerine yer verildi.

Katliamdan 6 gün sonra Bozkır ilçesine bağlı Üçpınar Mahallesi kırsalında gözaltına alınan katil Mehmet Altun, Emniyette verdiği ilk ifadede, Dedeoğulları ailesinin evine, 12 Mayıs’ta maruz kaldıkları şiddete ilişkin ablası Ayşe Keleş, eniştesi Lütfi Keleş ve diğerlerine yönelik şikayetlerini geri çekmelerini söylemek için gittiğini öne sürdü.

İZ BIRAKMAMAK İÇİN EVİ ATEŞE VERMİŞ

Katil Altun, kendisini “belediye yetkilisi” olarak tanıtıp aile bireylerini bahçeye davet ettiğini, konuşma sırasında yüzündeki cerrahi maskeyi indirmesi üzerine ailenin kendisini tanıyıp tepki gösterdiğini ileri sürdü.

Katil ifadesinde şunları söyledi:

“Uzlaşma sağlamak için eve gittim. Önce kendimi belediye yetkilisi olarak tanıttım. Maskeyi indirince beni tanıdılar. Beni tanıdıktan sonra üzerime yürüdüler. Ben de tabancamı çıkartıp, ablam ve eniştem hakkındaki şikayetlerinden vazgeçmelerini söyledim. Şikayetten vazgeçmeleri için kendi hazırladığım evrakı imzalamalarını istedim. Uzlaşmak için gitmiştik. Tepki gösterip üzerime yürümeleri nedeniyle ateş edip hepsini öldürdüm. Arkamda iz bırakmamak için yerde yattıkları sırada tekrar ateş edip, güvenlik kamera kayıtlarının silinmesi için de evi ateşe vermek istedim.”

OLAY YERİ İNCELEME TUTANAĞI

Mezopotamya Ajansı’dan Berivan Altan’ın haberine göre, olay yeri inceleme ve otopsi tutanaklarında, katil Altun'un tüm aile bireylerini silah zoruyla topladığı bahçe kısmında öldürdüğüne yer verildi.

112 ve itfaiye ekiplerinin polislerden önce olay yerinde olduğu kaydedilen tutanaklarda, evde çıkan yangının söndürülmesi ardından evin etrafının güvenlik çemberine alındığı ifade edildi.

Tutanaklarda, evin bahçe girişine göre solda bir kadın, avlunun orta kısmında bir erkek, ikametin batı tarafına bakan kısmında yer alan merdivenlerde bir erkek, avlunun girişe göre sağ tarafta olan kısmında gül ağaçları kısmında bir kadın, avlunun orta kısmında bir kadın, ikametin güney kısmında giriş kapısı merdivenleri ilk basamağında sırt üstü erkek, itfaiye ekipleri yangını söndürüp çıktığında giriş kapısı arkasında bir kadın şahsın yaşamını yitirdiği bilgilerine yer verildi.

Tutanaklarda, evin duvarlarında yoğun is olduğu, itfaiyenin yangını söndürmek için kullandığı suyun evin içerisine dolduğu ve odaların kısmen yanmış olduğu kaydedildi.

OTOPSİ RAPORLARI

Otopsi raporlarında ise, katledilenlerin vücutlarında toplam 21 kurşun girişi saptandığı ve ölüm sebeplerinin beyin kanaması, beyin harabiyetiyle iç kanama sonucu gerçekleştiği belirtildi. Raporlarda, 6 kişinin baş bölgesine isabet eden, Yaşar Dedeoğulları’nın ise boyun bölgesine isabet eden kurşunun öldürücü nitelik taşıdığı ifade edildi.

Katledilen 7 kişinin otopsi raporlarının sonuç kısmında şu ifadeler yer aldı:

Yaşar Dedeoğulları: Vücudunda 5 adet mermi çekirdeği girişi saptandığı, 3 kurşunun öldürücü nitelikte olduğu, 2 kurşunun öldürücü nitelikte olmadığı, tariflenen 5 merminin cilt ve cilt altı bulgularına göre değerlendirildiğinde bitişik atış mesafesi dışında yapılmış olduğu, atışların elbiseli bölgeye isabet etmesinden kaynaklı kesin atış mesafesinin tespit edilemediği, ateşli silah yaralanmasına bağlı omur, kot, mandibula, pelvis, hyod kemik ve troid kıkırdak kırıkları ile birlikte iç organ yaralanması ve büyük damar yaralanmasından gelişen iç kanama sonucu öldüğü…

Serpil Dedeoğulları: 2 adet ateşli silah mermi giriş yarası saptandığı, yaralanmaların ayrı ayrı öldürücü etkisi olduğu, başta bulunan merminin uzak atış mesafesi olduğu, diğer merminin cilt ve ciltaltı bulgularına göre değerlendirildiğinde bitişik atış mesafesi dışında yapılmış olduğu, atışların elbiseli bölgeye isabet etmesinden kaynaklı kesin atış mesafesinin tespit edilemediği, ateşli silah yaralanmasına bağlı kafa kubbe, kaide ve kot kemik kırıkları ile birlikte beyin kanaması, beyin doku hasarı ve iç organ yaralanmasından iç kanama sonucu öldüğü…

Metin Dedeoğulları: 2 adet ateşli silah yaralanmasından birinin öldürücü, diğerinin öldürücü olmadığı, kafa saçlı deride bulunan ateşli silah mermisinin uzak atış mesafesinde olduğu, göğüs sağ yanda olan merminin atış mesafesinin tespit edilemediği, ateşli silah yaralanmasına bağlı kafa kaide, yüz kemikleri ve kot kırıkları ile birlikte beyin kanaması, medulla spinalis harabiyeti ve iç organ yaralanması sonucu öldüğü…

Serap Dedeoğulları: Tek ateşli silah yaralaması ve öldürücü nitelikte olduğu, cilt ve ciltaltı bulgularından uzak atış mesafesinden atıldığı, ateşli silaha bağlı olarak kafa kubbe, kaide ve kot kemik kırıkları ile birlikte beyin kanaması, beyin doku harabiyeti sonucu öldüğü…

Barış Dedeoğulları: 4 adet ateşli silah mermi yarası saptandığı, 2 ateşli silah mermisinin uzak atış mesafesinden atıldığı, ateşli silah yaralanmasına bağlı kafa kubbe, kaide ve kot kemik kırıkları ile birlikte beyin kanaması, beyin doku harabiyeti ve iç organ yaralanmasından iç kanama sonucu öldüğü…

İpek Dedeoğulları: 3 adet ateşli mermi girişi tespit edildiği, bir mermi girişinin tek başına öldürücü nitelik taşıdığı, diğer iki merminin öldürücü nitelik taşımadığı, ateşli silaha bağlı kafa kubbe, kaide ve kot kemik kırıkları ile birlikte beyin kanaması, beyin doku harabiyeti sonucu öldüğü…

Sibel Dedeoğulları: 4 adet ateşli mermi silah giriş yarası vücutta bulunan 3 kurşunun öldürücü nitelikte birinin öldürücü nitelikte olmadığı, ateşli silah mermi çekirdeği yaralanmasına bağlı kafatası, kubbe, kaide ve servikal vertebra kemik kırıklarıyla birlikte beyin kanaması, beyin doku hasarı, iç organ ve büyük damar yaralanmasından gelişen iç kanama sonucu öldüğü…