Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 21 Nisan'da sağlık çalışanlarıyla görüşmesinde "Önemli bir kesimi ilgilendiren 3600 ek gösterge meselesini, yıl bitmeden neticelendirmekte kararlı olduğumuzun altını burada bir kez daha çizmek istiyorum" dedi. Erdoğan lisans mezunu hemşirelerin de 3600 ek gösterge kapsamına alınacağını açıkladı. Kasım ayında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin de söz konusu düzenlemenin Ocak ayında TBMM'ye geleceğini söylemişti. Fakat bu henüz gerçekleşmedi.

3600 EK GÖSTERGE NEDİR?

Peki, AKP'nin 2018'deki seçim vaatleri arasında da yer alan 3600 ek gösterge düzenlemesi ne demek ve neyi kapsıyor? 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'na göre "ek gösterge", kamu çalışanlarının, hizmet sınıflarına ve görev türlerine göre belirlenen bir parametre. 3600, 3000, 2200 ve aşağısı da dahil olmak üzere farklı ek gösterge parametreleri bulunmakta. Bu parametrenin yüksek olması memurların alacağı maaşın da yükselmesi anlamına geliyor. Memur emekli aylıklarının hesaplanmasında da beş unsur bulunuyor.

Bunlardan ikisi olan ek gösterge aylığı ve emeklilik tazminatı hesabı, ek gösterge parametresine göre hesaplanmakta. Dolayısıyla kamu çalışanları emekli olduklarında alacakları emekli aylıkları ve emeklilik tazminatları da ek göstergelerine göre değişiyor. Örneğin ek göstergesi 3600 olan bir memur, hem aylığında hem emekli maaşında hem de emekli tazminatında, ek göstergesi 2200 ya da 3000 olan bir bir memura göre daha fazla hak ediş sağlayabiliyor.

3600 EK GÖSTERGE KİMLERE VERİLECEK?

Türkiye'de asker, doktor, müfettiş, mimar ve mühendis gibi bazı meslek grupları, derecelerine göre 3600 ek göstergeyi hak edebiliyorlar. 2018 seçimlerinde ise Erdoğan polis, öğretmen, din görevlisi ve hemşirelerin 3600 ek göstergeye sahip olamamasını "adaletsizlik" olarak tanımlayarak bu meslek gruplarındaki memurların da 3600 ek göstergeye dahil edileceğini vadetmişti. Ancak AKP'nin seçim vaatlerinde 3600 ek göstergeye dair detay açıklanmamıştı. 3600 ek göstergeyi talep eden meslek grupları da, ücretlendirmede adaletsizlik olduğunu düşünüyor. SİYASETİN GÜNDEMİNDE Ek gösterge meselesi siyasetin de gündeminde. Muhalefet de sık sık bu konuyu gündeme taşıyor. Gerek Meclis grup toplantılarında gerekse de meslek gruplarını ziyaretlerinde Erdoğan'a seslenen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, hükümetin 3600 ek gösterge düzenlemesini getirmemesi durumunda, seçimi kazanmalarıyla birlikte kendilerinin getireceğini söylüyor.

12 Ekim 2021'de yaptığı grup toplantısında Kılıçdaroğlu, Erdoğan'ın 2018 seçim vaatlerinden bu yana 41 ay geçtiğini ancak hala bir neticeye ulaşamadığını hatırlatarak şöyle konuştu:

"'2022'de yapacağız' diyor. Kaçacak mı 2022'de, ne yapacak? Niye şimdi yapmıyorsun kardeşim? Meclis açık, getir, niye getirmiyorsun? Yine vaadinden kaçacak, yine başka bir gerekçe uyduracak. Ya para yok diyecek, ya başka bir şey diyecek veya beni seçerseniz ben yapacağım diyecek. Artık seni kimse seçmeyecek, sen kusura bakma." Erdoğan ise konuyu yeniden getirdiği 14 Kasım'daki Memur-Sen Büyük Türkiye Buluşması'nda "Bizim yıllar önce sözünü verdiğimiz ve hazırlıklarını başlattığımız 3600 ek gösterge meselesini sahiplenmeye çalışan CHP gibi fırsatçılar olduğunu da görüyoruz. Neyse ki milletimizin ve kamu görevlilerimizin hafıza kayıtlarında bunların hepsi de mevcuttur" diye konuştu. 3600 ek gösterge, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in de uzun süredir ajandasında. Haziran 2020'de yaptığı bir grup toplantısında Akşener, Erdoğan'a seslenerek "Trollerin sanal ama; 3600 ek gösterge bekleyenler, EYT'liler gerçek" ifadelerini kullandı.

Akşener, Nisan 2021'deki bir grup toplantısında kürsüye emekli polis memuru Erdinç Emecan'ı davet etti. Kendisinin ortaokul mezunu bir emekli polis olduğunu ve 2.988 TL maaş aldığını belirten Emecan, 3600 ek göstergenin yürürlüğe girdiği 1995 yılından bu yana bu gösterge için mücadele verdiklerini belirterek, "3600 ek gösterge alırsam maaşım gerçekten 3600 lira olacak" dedi.

Kaynak: BBC Türkçe