Brunei, Tacikistan ve Somali'de, halkın büyük çoğunluğunun Müslüman olması gerekçe gösterilerek yılbaşı kutlamalarına yasak getirildi.

Somali'de güvenlik güçlerine yeni yıl kutlamalarına müdahalede bulunma yetkisi verilirken, Brunei'de de yasağa uymayanların 5 yıl hapisle cezalandırılacakları belirtildi.

Sembolik olarak başkentte bir çam ağacı süsleme kararı alınan Tacikistan'da ise yasağa uymayanlara verilecek ceza hakkında bir açıklama yapılmadı.

Radikal'de yer alan habere göre, Tacikistan Eğitim Bakanlığı DA bir genelge yayınlayarak, Noel ağacı süslenmesini ve havai fişeklerle yeni yıl kutlaması yapılmasını yasakladı.

Somali hükümeti de Noel kutlamalarını bir Hristiyan adeti olduğu gerekçesiyle yasakladı. Somali Din İşleri Bakanlığı Yetkilisi Muhammed Hayrov, "Yeni yıl etkinlikleri İslam kültürüne aykırıdır. Müslüman bir toplumun inancını zedeleyebilir" dedi.

Hayrov, kutlamalara müdahale için güvenlik güçlerine talimat verildiğini belirterek, otel ve eğlence merkezlerinde kutlamalara müsaade etmeyeceklerini duyurdu.

Somali'deki Hristiyanlar kutlamaları evlerinde yapabilecek. Ülkede bulunan Afrika Birliği Barış Gücü askerleri ile Birleşmiş Milletler çalışanlarının büyük bir bölümü Hristiyan.

 Ülkede 25 bine yakın Afrika Birliği askeri, BM çalışanı ile uluslararası yardım kuruluşu görevlileri bulunuyor.

 Somali'de alınan yeni yıl kutlama yasağının bağımsızlık ilan eden fakat dünyada hiç bir ülke tarafından tanınmayan Somaliland'da da geçerli olacağı bildirildi.