20. Metin Göktepe Gazetecilik Ödülleri’ni kazananlar belli oldu. Bu yılki törende üç adet jüri özel ödülü verilecek. Jüri özel ödüllerinden biri Kemal Kurkut’un öldürülme anını fotoğraflayan dihaber editörü Abdurrahman Gök’e “gerçeğe yaptığı önemli tanıklık” gerekçesiyle verildi. 

Metin Göktepe Ödül Tertip Komitesi 20’nci Metin Göktepe Gazetecilik Ödülleri’ni kazananları açıkladı. Jüri, bu yılki yarışmada yazılı ve görüntülü haber ile fotoğraf ve yerel gazetecilik ödüllerine ek olarak, 3 jüri özel ödülü verilmesini kararlaştırdı. Metin Göktepe’nin doğum günü olan 10 Nisan’da düzenlenecek törenle verilecek ödülleri kazanan isimler şöyle:

YAZILI HABER ÖDÜLÜ: CANSU PİŞKİN

Cansu Pişkin, Evrensel Gazetesi’nde 1 Mart 2017 günü, “Radyoaktif skandal!” başlığı ile yayımlanan haberiyle yazılı haber ödülüne değer görüldü. Haberde, HES barajı inşaatında düşen radyoaktif iridyum kaynağının fark edilmemesiyle başlayan skandallar zinciri, inşaatta kaçak olarak çalıştırılan 16 yaşındaki E.B. ve onlarca kişiyi kanser riskiyle karşı karşıya bırakması anlatılıyordu. 

GÖRÜNTÜLÜ HABER ÖDÜLÜ: SELİN GİRİT

Bu yılki yarışmada görüntülü haber ödülünü, 28 Kasım 2016’da BBC Türkçe’nin internet sitesinde yayımlanan, “Gözaltında işkence iddiaları: Tanıklar anlatıyor” başlıklı haberleriyle BBC Türkçe Muhabiri Selin Girit ve kameraman Göktay Koraltan kazandı. Haberde işkence uygulamaları, avukatları ve bizzat işkenceyi yaşayanları anlatımlarıyla yansıtılıyor.

FOTOĞRAF ÖDÜLÜ: TAMER ARDA ERŞİN

Evrensel Gazetesi Muhabiri Tamer Arda Erşin, Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile 72 akademisyenin ihraç edildiği Ankara Üniversitesi’ndeki protestoya polisin köpekli müdahalesi sırasında çektiği ve Evrensel Pazar’da 12 Şubat 2017 tarihinde yayımlanan “Hayır gitmiyoruz” isimli fotoğrafıyla fotoğraf ödülünü aldı. 

YEREL GAZETECİLİK ÖDÜLÜ: DENİZ ÇABA

Yerel gazetecilik ödülünü ise, Deniz Çaba İzmir Life Dergisi’nin 2016 Mayısı sayısında yayımlanan “Mülteci Olmak: Bu kez onlar anlatıyor” başlıklı haberiyle kazandı. Haberde, Suriye’den göç edenlerin yaşadıkları trajedi anlatılıyor.


JÜRİ ÖZEL ÖDÜLLERİ:

ABDURRAHMAN GÖK

Jüri, bu yılki yarışmada üç ayrı özel ödül verilmesini de kararlaştırdı. 21 Mart 2017 günü, Diyarbakır’da düzenlenen Newroz kutlamaları başlamadan önce, üniversite öğrencisi Kemal Kurkut’un polis tarafından öldürülmesini çektiği fotoğraflarla belgeleyen dihaber editörü Abdurrahman Gök’ü, gerçeğe yaptığı önemli tanıklıkla Jüri Özel Ödülüne değer gördü.

CANAN COŞKUN VE ELİF AKGÜL

Cumhuriyet Gazetesi’nden Canan Coşkun ve bianet’ten Elif Akgül de, 18 Ocak 2017- 20 Ocak 2017 tarihleri arasında yayımlanan ve birlikte hazırladıkları Hrant Dink cinayeti davasının 10 yılını anlatan dosya haberleriyle Jüri Özel Ödülü'nü kazandı.

AHMET ŞIK

Şu anda cezaevinde bulunan Gazeteci Ahmet Şık da, Cumhuriyet Gazetesi’nde 8-13 Aralık 2016 tarihleri arasında yayımlanan “15 Temmuz’un şifreleri” başlıklı yazı dizisiyle önemli bir döneme yaptığı tanıklıkla Jüri Özel Ödülü'nü aldı.

JÜRİ ÜYELERİ

Bu yılki yarışmada, kazananları belirleyen jürinin isimleri şöyle: Bülent Özdoğan, Ceren Sözeri, Celal Başlangıç, Esra Arsan, Fatih Polat, Fikret İlkiz, Işıl Özgentürk, Kamil Tekin Sürek, Mehveş Evin, Nazım Alpman, Pınar Öğünç, Pınar Türenç, Ragıp Zarakolu, Yasemin İnceoğlu, Zehra Kafkaslı.