Mardin Dargeçit'te 1995 yılında biri uzman çavuş 8 kişinin öldürülmesiyle ilgili yürütülen soruşturma tamamlandı

Mardin Dargeçit'te 1995 yılında biri uzman çavuş 8 kişinin öldürülmesiyle ilgili yürütülen soruşturma tamamlandı. Midyat Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianame, Midyat Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edildi.

Mağdur yakınları, gizli tanık, o dönem karakolda görev yapan asker ve korucuların ifadelerinin yer aldığı iddianamede, şüpheli sıfatıyla yargılanan dönemin Mardin Jandarma Komando Tabur Komutanı Hurşit İmren, Dargeçit Jandarma Komutanı Mehmet Tire, Jandarma Karakol Komutanı Mahmut Yılmaz, Karakol Komutan Yardımcısı Haydar Topçam ve uzman çavuş Kerim Şahin'in, "Taammüden öldürme" suçundan 3 ila 8'er kez müebbet hapsi istendi.

7 KİŞİYİ ÖLDÜRÜP, UZMAN ÇAVUŞU DA KÖMÜR KAZANINA ATTILAR

İddianamede, maktuller Süleyman Seyhan, Nedim Akyön, Mehmet Emin  Aslan, Seyhan Doğan, Davut Altınkaynak, Abdurrahman Olcay ve Abdurrahman  Coşkun'un çeşitli tarihlerde "PKK'ye yardım ettikleri" iddiasıyla gözaltına  alındığı ve öldürüldüğü, yaşananlardan kimsenin haberinin olmaması ve durumu üst  makamlara bildirmesin diye uzman çavuş Bilal Batırır'ın da karakolun kömür kazanına atılarak yakıldığı iddia edildi.

Şüpheli İmren'in, azmettirmek suçundan 6 kez, Coşkun ve Batırır'ın  öldürülmesinde ise asli fail olarak yer aldığı gerekçesiyle 2 kez müebbet hapisle   yargılanması istendi.

Gözden kaçırmayın

Sendikacı Kamil Kartal gözaltına alındı Sendikacı Kamil Kartal gözaltına alındı

Şüpheli Tire hakkında, azmettirmek suçundan 5 kez, Batırır, Coşkun ve  Aslan'ın öldürülmesinde de asli fail olarak 3 kez olmak üzere 8 kez müebbet hapis  cezası talep edildi.  İddianamede, diğer şüphelilerden Yılmaz ve Şahin için 6 kez, Topçam  için de 3 kez, müebbet hapis cezası istendi. Şüphelilerin yargılanmasına önümüzdeki günlerde başlanacak.

BELEDİYE BAŞKANLIĞI YAPTILAR

İşkenceyle insan öldürdükleri için yargılanan askerlerden Mehmet Tire, Bodrum'un Gümüşlük beldesinin DP'li belediye başkanlığı, Hurşit İmren de Sivas'ın Çepni beldesinin CHP'li belediye başkanlığı görevini yürütmüştü.