Abdullan Öcalan’ın 15 Şubat 1999’da  Türkiye’ye teslim edilmesinin yıldönümü öncesi birçok kentte Kürt kurumlarına ve evlere baskın yapıldı.

Polis ve asker baskınlarında çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Siirt Tutuklu ve Hükümlü Aileleriyle Yardımlaşma Derneği (TUAY-DER) binasına sabah saatlerinde polislerin tarafından baskın düzenlendi.

Baskında derneğe ait materyallere el konuldu. Aynı saatlerde dernek yöneticileri ve kentteki siyasetçilerin evlerine de baskın düzenlendi.

Siirt TUAYDER Eşbaşkanı Muhsine Özhan, dernek yöneticisi Necmeddin Yur, derneğin eski yöneticisi Resul Arslan, Barış Anneleri Meclisi’nden Maşallah Arslan, Taybet Tekin, Hediye Suçin, Vetha Kaçar, HDP eski Merkez İlçe Eşbaşkanı Emine Aşkara gözaltına alındı.

Eruh ilçesinde yapılan baskında da kalp ve böbrek hastası Kanite Dayanan gözaltına alındı. Polislerden birisinin, gözaltı sırasında Dayanan’ın 4 yaşındaki torununa, "Annen kötü bir şey yapmış, onu cezalandıracağız. Sen de yaparsan seni de cezalandıracağız" dediği öğrenildi.

Gözaltı gerekçeleri öğrenilemeyen kişiler, Siirt İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Gözaltına alınanların sayısının artabileceği belirtiliyor.

ADANA

Adana'da polis çok sayıda adrese eş zamanlı baskın yaptı. Hakkında gözaltı kararı olan 17 kişiden 14 kişi gözaltına alındığı belirtildi.

Baskınlarda bazı evlerin kapı koçbaşlarıyla kırılıp, eşyalar dağıtıldı. Gözaltı gerekçeleri öğrenilemeyen çok sayıda kişi Adana İl Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü. Sanatçı İlyas Arzu'nun evine de polislerce baskın yapıldı.

Polislerin evde bulunanları yere yatırarak, silah doğrultulduğu belirtildi. Evde yapılan aramanın ardından Arzu'nun kardeşi Seyfettin Arzu gözaltına alındı.

MERSİN

Mersin’de Cumhuriyet Başsavcılığı'nın “Eylem hazırlığı” iddiasıyla yürüttüğü ve 52 kişi hakkında gözaltı kararı bulunan soruşturma kapsamında 12 Şubat'tan bu yana kentte yapılan ev baskınlarında şimdiye kadar 43 kişi gözaltına alındı.

Mersin İl Emniyet Müdürlüğü’nde tutulan gençlerden Serkan Şahin 12 Şubat'ta keyfi ve hukuksuz gözaltı işleminin yanı sıra kendilerine emniyette dayatılan psikolojik baskı ve tehditlerden dolayı açlık grevi eylemi başladı. Ramazan Yıldırım ve bir grup gencin de, bugün açlık grevine başlayacağı öğrenildi.

ŞIRNAK

Şırnak merkez ve ilçelerinde de yapılan ev baskınlarında çok sayıda kişi gözaltına alındı. Cizre’de gazeteci Zeynep Durgut’un da aralarında olduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Silopi’de de özel harekat polisleri tarafından yapılan ev baskınlarında Rıdvan Özmen, Doğan Şavluk, Nesim Sayın, Selahattin Ormanlı ve Ziya Durmuş'un gözaltına alındığı öğrenildi.

Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığının başlattığı soruşturma kapsamında gözaltına alındığı belirtilen yurttaşların Silopi ilçe Emniyet Müdürlüğünde götürüldüğü kaydedildi.  Gözaltı gerekçesi öğrenilemeyen yurttaşların Şırnak'a götürülmesi bekleniyor.

BATMAN

Batman'da HDP Gençlik Meclisi üyesi Ferman Akbulut ile Agit Şahin, evlerine yapılan baskında gözaltına alındı. 2 kişi, Batman Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı