14 yaşında zorla evlendirildi, erkek şiddetinden kaçtı, polis kurşunuyla vuruldu 

Bitlis'te 14 yaşındaki E.K., zorla evlendirildiği Ferit Kanlı'dan şiddet gördüğü için dedesinin evine kaçtı. Kanlı, bu evi bastı 

Kadın 21.12.2020 - 14:22 21.12.2020 - 14:22

Bitlis'te 14 yaşındaki E.K., zorla evlendirildiği Ferit Kanlı'dan şiddet gördüğü için dedesinin evine kaçtı. 

Bitlis'in Güroymak ilçesinde 27 Ekim günü 14 yaşındaki E. K. zorla evlendirildiği Ferit Kanlı'yı yakalamak için operasyon yapan polisler tarafından vuruldu. 

Aile ve E.K.'nin anlatımına göre Ferit Kanlı tarafından şiddet gören E. K., dedesinin evine kaçtı, Kanlı'nın bu evi basması sonucu başka bir eve giden E.K. polise ihbarda bulundu.  

Operasyon düzenleyen polis Kanlı'nın evden çıkmaması üzerine E.K.'yi tekrar eve göndererek, Kanlı'yı teslim olmaya ikna etmesini istedi.  

Kanlı'nın evden çıkmaması üzerine yapılan operasyonda E.K., polis tarafından üç kurşunla vuruldu. 

27 Ekim'den bu yana 4 kez ameliyat geçiren ve yoğun bakım ünitesinde günlerce kalan E.K.'nin tedavisine çocuk servisinde devam ediliyor. E.K.'ye şiddet uygulayan Ferit Kanlı ise ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldı. 

FERİT KANLI TESLİM OLMAYINCA POLİS E.K.'NIN İKNASINA BAŞVURUYOR 

Ferit Kanlı o gün zaten polis tarafından arandığını belirten Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği'nden Avukat Nilda Baltalı, polisler E.K.'nin bulunduğu evin önünde geldiğinde Kanlı'nın teslim olmadığını aktardı. Bu sırada E.K. dedesinin evinden başka bir eve kaçtı.  

Kanlı ise E.K.'nin dedesinin evinde bir odaya kendisini kilitledi. Polis E.K.'yi kaçtığı eve tekrar getirerek Kanlı'yı teslim olmaya ikna etmesi için zorladı. 

'POLİSİN AĞIR İHMALİ SÖZ KONUSU' 

Anne Fatma Eren'in de beyanlarına göre Kanlı'nın olduğu eve götürülen E.K., Kanlı tarafından rehin alındı. Kanlı, E.K. ile bahçede bulunan kümese girdi. 7 saat boyunca süren ikna çabalarından sonra polis, kümese gaz bombası attı. Bu esnada Ferit Kanlı kümesten çıktı. 

Cumhuriyet'ten Kübra Köklü'nün haberine göre, Avukat Nida Baltalı bundan sonraki kısmı şöyle anlattı:  

"Polisler Ferit'e doğru ateş açıyor. Ancak E.K.'nin da burada olduğunu bilmelerine rağmen, yere değil, doğrudan Ferit'e doğru ateş açıyorlar. E.K. de kümesten eve doğru geçmeye çalışırken kurşunların hedefi oluyor. Yani çocuğun orda olduğunu bile bile Ferit'e ateş açmamış olsalardı, E.K.'nin başına bunlar gelmeyecekti. Çocuk ölümden döndü. Ölebilirdi, bu nedenle polisin ağır ihmali söz konusu." 

'ÇOCUĞUN BİR ZANLININ YAKALANMASINDA KULLANILMASI HUKUKA AYKIRIDIR' 

Olay günü evin önünde 20 özel harekat polisi ve ilçe kaymakamının da bulunduğunu aktaran avukat Baltalı, "Emniyet müdürünün bile orada olduğu söyleniyor. Bize kalırsa bu önlemlerin hiçbiri hukuka uygun değildir. Bir çocuğun gözaltına alınmak istenen bir şüphelinin yakalanmasında kullanılması nereden baksanız ağır ihmaldir. Savcılık şu anda açılan ateş sonucu ağır yaralanan çocuğumuzu kimin yaraladığını, kimlerin ateş açtığını araştırmaktadır" dedi. 

Polislerden şikayetçi olan anne Fatma Eren henüz 29 yaşında. Kızı gibi kendisi de 13 yaşındayken ailesi tarafından zorla evlendirilmiş, 3 aylık hamile ve E.K. ile birlikte beş çocuğu var. Kızı E.K'nin babası cezaevindeyken, aile tarafından kendi rızası olmadan akrabaları olan Ferit Kanlı'yla evlendirildiğini aktardı. 

Kaynak: BirGün

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@