Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) Suriye ve Irak'ın kuzeyinde düzenlediği "Pençe-Kılıç" operasyonuna dair Diyarbakır, Van, Urfa, Mardin, Şırnak, Ağrı, Batman, Bingöl, Dersim, Hakkari, Muş ve Siirt Baroları tarafından ortak açıklama yapıldı.

Açıklamada TSK’nin 20 Kasım'da sınır ötesi hava harekatı yaptığı belirtilerek askeri operasyonların sürmesi halinde çok fazla can kaybı yaşanacağı ifade edildi.

“Her koşulda barışı savunmalıyız” başlığıyla yayımlanan açıklamada, “Bugün ihtiyacımız olan şey; Kürtlerin yoğun yaşadığı alanlara askeri operasyonlar düzenlemek suretiyle sorunu derinleştirmek değil, toplumun her kesimiyle barışmaktır. Türkiye’nin komşu halklarla ilişkilerini barışı gözeterek sürdürmesi, herkes için elzemdir. Bireyler, gruplar ve halklar; vazgeçilmez, adil, sürdürülebilir ve kalıcı barış içinde yaşama hakkına sahiptir. Bu hakkın sağlanması ve korunması sorumluluğu devletlere aittir” denildi.

SORUMLULARA ÇAĞRI

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

“Biz aşağıda imzası bulunan Barolar savaşa karşı barışı savunmanın sorumluluğuyla; bölgede, sorunların çözümden ziyade yeni sorunlara sebebiyet verecek operasyonları halklar arasındaki barış zemini açısından tehlikeli görüyor ve hükümeti sorunlara askeri müdahaleler yerine barışçıl siyasi çözümler aramaya davet ediyoruz.”

Kaynak: Evrensel