Bitlis'in Ahlat ilçesinde aşırı süratli bir araç 11 yaşındaki Eyüp Kırtay'a çarparak ölümüne sebep oldu.

Otomobilin 9'uncu Kolordu Komutanı Erhan Uzun'un makam aracı olduğu iddia ediliyor.

Kaza, Ahlat'ın Tunus Mahallesi'nde gerçekleşti. Malazgirt Meydan Savaşı'nın 950'nci yıldönümü etkinliklerine katılmak için Bitlis'in Ahlat ilçesine giden 3'üncü Ordu'ya bağlı 9'uncu Kolordu Komutanı Tümgeneral Erhan Uzun'a ait makam aracı olduğu öne sürülen sivil plakalı askeri bir araç evinin önünde oynayan 11 yaşındaki Eyüp Kırtay adlı çocuğa çarptı.

Duvar’dan Sinan Aygül’ün haberine göre, konvoy halinde süratli seyreden aracın çarptığı Kırtay, kaza yerinde vefat etti.

EDE KIRTAY: ADİL BİR SORUŞTURMA YÜRÜTÜLMESİNİ BEKLİYORUZ

Aracın çok süratli olduğunu söyleyen Eyüp Kırtay'ın dedesi, Ahlat Belediye Meclisi'nin HDP'li üyesi Bahattin Kırtay "Torunum evinin önündeydi, yol hemen evin önünden geçiyor. Çok süratli gelen bir konvoydaki sivil plakalı askeri araç çarptı. Hızlı bir şekilde çarptı araç, amcası aracı durdurmak istediği için önüne atlayıp kaputuna tutunuyor ama araç yine durmuyor, jandarma komutanlığı önüne kadar durmuyor. Aracın etkinlikler için gelen 9'uncu Kolordu Komutanı'nın makam aracı olduğunu öğrendik. Adil bir soruşturma yürütülmesini, sorumluların gereken cezayı almasını bekliyoruz" dedi.

AVUKAT DEMİR: DURMA GİRİŞİMİNDE BULUNMAMIŞ LASTİK İZİ YOK

Ailenin avukatı Cemal Demir ise sürecin adli ve idari yönden takipçisi olacaklarını belirtti.

Demir, “Kaza mahalline gidip incelemede bulunduk, görgü tanıkları aracın süratli olduğunu söylüyorlar. Çarparken durma girişiminde bulunmamış muhtemelen zira yolda herhangi lastik izi yoktu. Soruşturmayı yürüten savcılık delilleri toplamış, biz de tanıkların dinlenmesi talebinde bulunduk. Süreci hem adli hem idari yönden takip edeceğiz” diye konuştu.

Öte yandan konuyla ilgili herhangi bir resmi açıklama henüz yapılmadı.