Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, 2014 Kobanê eylemlerini gerekçe göstererek yürüttüğü soruşturma kapsamında 25 Eylül’de Halkların Demokratik Partisi (HDP) yöneticilerine yönelik gözaltı operasyona aydınlar tepki gösterdi. 21 Temmuz’da “101 Aksaçlı” adıyla ülkedeki gidişata karşı muhalefete güç birliği çağrısında bulunan yazar, şair ve sanatçılar, HDP’yle dayanışma mesajı verdi. İmzacılardan Anavatan Partisi (ANAP) eski Milletvekili ve Kürt siyasetçi Abdulbaki Erdoğmuş, yazar Ahmet İnsel ve yazar Aydın Engin, HDP etrafında kenetleme çağrısında yaptı. 
 
ENGİN: HDP’Yİ DEVRE DIŞI BIRAKMA OPERASYONU

Naci Kaya'nın Mezopotamya Ajansı'nda yer alan haberine göre, operasyonu olası bir seçime karşı HDP’yi devre dışı bırakma hamlesi olarak değerlendiren yazar Aydın Engin, “Ama nafile bir çabadır. HDP’li yöneticileri uyduruk gerekçelerle tutuklayıp içerde tutabilirler. Peki, HDP seçmenlerine ne yapacaklar? Bu sorunun cevabı ne yapsalar veremeyecekler. HDP seçmenleri özellikle İstanbul seçimlerinde ne kadar disiplinli bir seçmen olduğunu gösterdi. Dolayısıyla iktidarın bu çabaları nafile çabalardır. Olsa olsa iktidarlarını korumayı erteleyebilirler. Ama onu bile beceremeyeceklerdir” dedi.
 
İNSEL: BÜTÜN MUHALEFETE YAPILMIŞ BİR SALDIRI

Operasyonu hem HDP’yi krimalize hem de AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yönetim tarzını bütün muhalefete empoze etme olarak ifade eden akademisyen Ahmet İnsel de “Bu saldırı sadece HDP'ye yönelik değil Türkiye’deki bütün muhalefete yapılmış çok ağır bir saldırıdır. Bunun böyle değerlendirilmesi gerekir. Sadece HDP’nin yöneticilerine değil bütün demokratik güçlerine yönelik bir aşağılamadır.  Bu saldırı böyle değerlendirilerek sahiplenmeli” diye belirtti. 
 
ERDOĞMUŞ: HDP’NİN YANINDA OLMAK ZORUNLULUKTUR

Operasyonu “Türkiye siyasetine yapılmış bir operasyon ve demokrasi kırıntılarını öldürücü bir darbe vurma teşebbüsü olarak nitelendiren” siyasetçi Abdulbaki Erdoğmuş ise, iktidarın iç ve dış siyasette güç kaybettikçe Kürtlere ve HDP’ye yönelik bu tarz operasyonlar düzenleyerek milliyetçi ve dinci kesimi konsolide ettiğini söyledi. Erdoğmuş, HDP’nin ülke demokrasi için büyük fedakarlıklar yaptığını bu nedenle HDP’ye yönelik bu operasyonun bütün muhalefete yapılmış gibi okunması gerektiğini dile getirdi. “Aksaçlıların operasyona tavırları açık ve nettir. Bu operasyonuna karşı HDP ile dayanışma içerisindeyiz. Bu dayanışma demokrasi gereğidir” diyen Erdoğmuş, şöyle devam etti: “Makul sağduyu sahibi herkesin HDP’ye sahip çıkması gerekir. Bugün itibarıyla HDP’ye sahip çıkmak Türkiye siyasetine sahip çıkmak demektir. Bu particilik değil Türkiye siyasetini sahiplenmedir. Bugün itibarıyla HDP’nin yanında olmak zorunluluktur.”