Türk-İş, Hak-İş, DİSK, Memur-Sen, Kamu-Sen, KESK, TMMOB, TTB, TEB, TÜED ve TÜRMOB ortak karar aldı.

ANKARA - Türk-İş, Hak-İş, DİSK, Memur-Sen, Kamu-Sen, KESK, TMMOB, TTB, TEB, TÜED ve TÜRMOB Genel Başkan ve yöneticileri ortak bir karar alarak, 1 Mayıs’ta yapılması planlanan kutlamaların merkezini İstanbul Taksim Meydanı olarak belirledi.

Türk-İş, Hak-İş, DİSK, Memur-Sen, Kamu-Sen, KESK, TMMOB, TTB, TEB, TÜED ve TÜRMOB Genel Başkan ve Yöneticileri 7 Nisan 2011 tarihinde Türk-İş Genel Merkezi’nde bir araya gelerek 1 Mayıs Birlik, Mücadele, Dayanışma Günü’nün 2011 yılı kutlamalarına ilişkin değerlendirmeler yaparak bazı kararlar aldı. Ortaklaşa alınan kararlara göre, emek örgütlerinin bu yıl 1 Mayıs kutlamalarının ortak yapılması yönünde görüş ve irade birliği içinde oldukları belirtildi.

1 Mayıs’ın Taksim’de kutlanmasına destek veren Kuruluşlar, emeğin kazanılmış haklarına yönelik "saldırılara, işsizliğin ulaştığı kitlesel boyutlara, yoksulluğa, kuralsız, güvencesiz, esnek çalışma biçimlerine, taşeronlaşmaya, sendikal hak ihlallerine, düşünce özgürlüğüne yönelik girişimlere, ekolojik çevrenin katledilmesi ile emekçilerin uğradığı tüm haksızlıklara karşı" emek, barış, özgürlük ve demokrasi için 1 Mayıs’ta alanlarda olma kararı aldıklarını belirtti.

Buna göre, örgütler bu anlayışla, 2011 yılında 1 Mayıs’ı İstanbul Taksim Meydanı başta olmak üzere ortak davranılabilecek diğer illerde de birlikte kutlama kararı aldı. Kutlama çalışmaları Kuruluş temsilcilerinden oluşan bir "Kutlama Komitesi" tarafından yapılacak ve bu komite 1 Mayıs’ın uluslararası geleneklere uygun bir şekilde kutlanabilmesi için içerik ve teknik olarak her türlü ayrıntıyı belirleyecek ve ilgili kararları alacak.

RADİKAL