DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’den oluşan 1 Mayıs Komitesi, Gezi Parkı merdivenlerinde saat 12’de 1 Mayıs Emek ve İşçi Bayramı ile ilgili açıklama yapmak istedi.

Açıklama bilgisini öğrenen polis ekipleri saatler öncesinden Taksim ve Gezi Parkı çevresinde geniş çaplı güvenlik önlemi aldı. Polis, Gezi Parkı'nda açıklama yapmak isteyen çok sayıda kişiyi gözaltına aldı.

Polisin sendika görevlilerini gözaltına almasını kınadığını belirten DİSK Genel Başkanı Kani Beko şöyle konuştu: “Biz 4 örgüt lideri olarak burada yapılacak bir gözaltı varsa, konfederasyon başkanlarını gözaltına alabilirsiniz. Ama işçilere karşı müdahale etmek, işçilere karşı el kaldırmak kesinlikle doğru değildir. Gözaltına alınan arkadaşların bir an önce serbest bırakılmasını istiyoruz. Biz otelde temsilciler kurulu ile devam edeceğiz. Ancak, DİSK, KESK, TTB ve TMMOB örgütleri olarak emekten, demokrasiden barıştan, kardeşlikten, sevgi, hak ve özgürlüklerden yana olan tüm emek dostlarıyla beraber 1 Mayıs günü Taksim’de olacağız. Burada tekrar ediyorum. Burada yapılan devlet terörünü kınıyorum."

Beko, “1977 yılında katledilen arkadaşlarımızın katilleri adalete teslim edilinceye kadar Taksim sevdamızdan vazgeçmeyeceğimizi ilan ediyorum” ifadelerini kullandı.