Ziya Yılmaz Fatsa’da toprağa verildi

Ziya Yılmaz, memleketi Ordu'nun Fatsa İlçesi'nde toprağa verildi.

Ziya Yılmaz Fatsa’da toprağa verildi

İSTANBUL Süreyya Paşa Hastanesi'nde astım ve zatürre hastalığı tedavisi gördüğü sırada ölen 68 kuşağının öncülerinden 73 yaşındaki Ziya Yılmaz, memleketi Ordu'nun Fatsa İlçesi'nde toprağa verildi. Bir zamanlar THKP-C'nin simge isimlerinden olan Yılmaz'ın cenazesine ailesinin yanı sırada İlyas Salman katılırken, Kadir İnanır da çelenk gönderdi.

Cenazesi bugün memleketi olan Fatsa'nın Bozdağ Köyü Camii'nde öğle namazı ardından kılınan cenaze namazından sonra toprağa verildi. Cenazeye ünlü sinema sanatçısı İlyas Salman, CHP Muğla Milletvekili Tolga Çandar, CHP Ordu Eski milletvekili Sami Tandoğdu, Belde belediye başkanları ve yaklaşık 500 kişi katıldı. Törenin ardından açıklama yapan sinema sanatçısı İlyas Salman; şöyle dedi:

"Nazım Hikmet’in dediği gibi Elveda dünya Merhaba Kâinat. Yaşadığını ispat etti. Ölmedi, halen inançları sürüyor. Biz devrimciler olarak onun yolunda ve ondan önce onunla aynı anlayışı taşıyıp aynı uğurda can veren insanlarımız, alçak gönüllü, sade, insanca, sıcak ve samimi bir sosyalizm yaratma uğruna bundan sonra elimizden gelen her şeyi yapacağız. 1968 yılında THKP-C’den beri tanışıklığımız var Ziya Yılmaz’la. Ziya Yılmaz ölmedi; deliler ve ağaçlar ayakta ölür. Suçlular ise iktidarda geberirler. Hepimizin başı sağ olsun."

Cenazeye Fatsalı olan ünlü sinema sanatçısı Kadir İnanır da çelenk gönderdi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
kemal tatar
kemal tatar - 7 yıl Önce

ziya yılmazı gazete haberlerınden.daha sonrada dev genç ve ayrışmalar sürecinden anımsarım.12 mart faşizminın ilk arananlar listesindeydi yanılmiyorsam.hatta bir mazısınıda hatırlarım.irana yük taşıyan bir nakliye emekçisinin pasaportuna el konmuş göz altına alınmişti isim benzerliğinden.olayı ben açıklayınca şoför arkadaşa birazda gururlanarak nerdeyse dev-gençli olacaktı.neyse zaman zaman adlarını andık.yollarında bir arpa boyu yol almasakda.zaman geçirdik ömür geçirdik.hayatta iki şekilde gündeme taşıdık insanları.ya bir felaket yaşadıklarında yada ölümlerinde.orta hallı yaşamlara yer yok iki yüzlü dünyada.bu konuda basının sağı solunuda ayırmıyorum.çünkü aynı ülkenin iki gerçeğire biraz ikizleşmiş süreç içinde.aynılar aynı yerde AYRILAR ayrı yerde yaşar nede olsa.ziya yoldaşın anısına saygı duyarak umarım yaktıkları meşale devrimci yolumuzu aydınlatır