Yurt dışında doğurmaya ilgi neden artıyor?

Yurt dışında yapılan doğumlarda ciddi oranda artış gözleniyor

Yurt dışında doğurmaya ilgi neden artıyor?

Şafak Timur / BBC Türkçe

30 yaşındaki Melis, sigortacı. İlk bebeğine hamile. Birkaç hafta içinde oğlunu doğurmayı bekliyor.

Tekstil sektöründe çalışan 30 yaşındaki Özgür, Ekim ayında kızını kucağına aldığında ilk kez baba olmuş.

İstanbul'da akademisyen olan 31 yaşında bir başka anne ise oğlunu birkaç hafta önce dünyaya getirdi.

Birbirini hiç tanımayan bu üç kişinin yeni anne-baba olmak dışında bir ortak noktaları daha var: Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) hükümetinin politikaları nedeni ile çocuklarının geleceklerinden endişe duyduklarını söyleyerek, çocuklarını onlara "ikinci bir şans" verebilmek adına doğumla vatandaşlık hakkı kazanabilecekleri başka bir ülkede dünyaya getirmek.

Hiçbiri "Baskı görebilirim" endişesi ile kimliklerini tamamen açıklamak istemiyor.

Korkularını ise benzer başlıklar altında topluyorlar. İlk sırada eğitimle ilgili düzenlemeler var. Bunu, ifade özgürlüğü, polisin göstericilere tutumu, yolsuzluk iddiaları, kadına yönelik politikalar, hukuk, yargı ve dış politika izliyor.

'BİZ FİKRİMİZİ SÖYLEYEMEDİK'

Melis, eşi ile "kötü günde kullanmak üzere" biriktirdikleri parayla, anayasal bir hak olarak doğumla vatandaşlık veren ABD'ye gitmiş. Hem de yakın aile üyelerinin karşı çıkmasına rağmen...

Kendisini endişe edenin ne olduğunu sorduğumuzda öncelikle kendini güvende hissetmediğini söylüyor.

"Ben kendi polisime, kendi devletime güvenemiyorum" diyen Melis, 2013 yılında yaşanan Gezi eylemlerini hatırlatarak, "Bizim hiç kendi fikrimizi söyleme şansımız olmadı" diyor.

Konya'da 16 yaşındaki bir lise öğrencisinin Cumhurbaşkanı'na hakaret suçlaması ile sınıfında gözaltına alındığını hatırlatan Melis, "Yarın öbür gün Amerikan hükümeti kendi vatandaşını korur, benim çocuğumu korur diye düşünüyorum" yorumunu yapıyor. "Biz yediğimiz ekmeğe tüküren insanlar değiliz, bu duruma geleceğimi hiç düşünmemiştim" diye ekliyor.

Eşinin ABD'de doğum yaptığını söyleyen Özgür'ün dikkat çektiği noktalar arasında ise ekonomi ve dış politika da var.

Şirketinin tekstil ihracatının Gezi eylemlerinden sonra yaklaşık yüzde 70 azaldığını söyleyen Özgür, dış politikada da yanlış yapıldığı görüşünde.

"Libya, Irak gibi ülkenin karışacağını düşünüyorum" diyor ve çocuğuna özelikle de eğitim konusunda bir kapı sağlamak istediğini söylüyor.

ABD TEK ADRES DEĞİL      

İstanbul'da akademisyen olan 31 yaşındaki yeni anne ise oğlunu Almanya'da dünyaya getirmiş.

Daha önce bu ülkede yaklaşık yedi sene kaldığı için oturum hakkı kazanan, bu nedenle de çocuklarına vatandaşlık imkanı sağlayabilecek durumda olan ailenin en önemli endişelerinden biri ise "eğitimin giderek dindarlaşması".

"Eğitim sistemimi daha önce de ahım şahım değildi sorunları olan bir sistemdi ama iyiye gideceğine son zamanlarda yapılan değişiklikler de çok korkunç" diyor anne.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Başbakan olduğu dönemde "dindar" ve "kininin takipçisi olan bir nesil" istediği konuşmasını hatırlatan akademisyen anne, "din derslerinin zorunlu hale gelmesinin, ilkokuldan itibaren okullarda başörtüsünün serbest olmasının, bütün seçmeli derslerin de din dersleri ile doldurulup saatlerinin artmasının" kendisini çocuğunun gelecekte alacağı eğitim konusunda endişelendirdiğini söylüyor.

Anne "Ne bilimin yeşermesi mümkün, ne açık düşünmenin-sorgulamanın yeşermesi mümkün, ne de gerçekten demokratik değerleri prensip olarak benimseyen bireyler yetiştirmek..." diyor.

Aynı anne ayrıca Türkiye'de kürtajın da neredeyse fiiliyatta imkansız halde geldiğini belirtiyor, "Anadolu'daki kadın derneklerinden aldığımız haberler felaket, kürtajın neredeyse kesinlikle yapılmadığı söyleniyor" diyor.

'YURT DIŞINDA DOĞUM BAŞVURULARI ARTTI'

Çocuğa vatandaşlık alabilmek için yurt dışında doğum yapmak yeni bir şey değil. On yıllardır süren bu uygulamadan faydalananlar hükümetin politikalarından memnun olmayan kesimle sınırlı da değil.

Toplumun birçok kesiminden insan, binlerce dolar tutarındaki masrafı karşılayabildikleri sürece çocukları için bunu yapıyorlar. Ancak sektördeki verilere ve yapılan başvuruların niteliğine bakıldığında, hükümetten duyulan memnuniyetsizlik nedeni ile bu yola başvuranların sayısında bir artış görülüyor.

"Yeni Bir Hayat"; göçmenlik, ABD'de doğum ve sağlık, yurt dışında eğitim gibi konularında hizmet veren bir şirket. Bu konuda Türkiye'nin önde gelen şirketlerinden. Sahibi Şevki Akaydın, yurt dışında yapılan doğumlarda gözlenen yükselişte, son yıllarda ABD'de doğum ile vatandaşlık olanağının bilinirliğinin artmasından dolayı da bir artışın yaşandığını söylüyor.

Ancak Akaydın, Gezi eylemlerinden ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra hükümetin politikalarından memnun olmadığını söyleyerek doğum için başvuranların sayısında da ciddi bir artış olduğunu söylüyor.

Akaydın 2014'te, 2013'e kıyasla doğum için yapılan başvurularda yarı yarıya artış olduğunu, başvuranların arasında da endişelerini dile getirenlerin oranının yüzde 70'e ulaştığını söylüyor.

Akaydın toplam kaç kişiyi doğum için yurt dışını yolladıklarının sayısını ise şirketine ait gizli bilgi olduğu için paylaşmak istemiyor.

"AKP'nin hayat tarzına müdahale ettiğini ve giderek otoriterleştiğini" düşünerek çocuğuna ikinci vatandaşlık sağlamak isteyenlerin yöneldikleri tek şirket Yeni Bir Hayat değil.

Bu kişiler kendi imkanları ile ya da ABD'de bu işi yapan yabancı şirketlere başvurarak aynı yolu izleyebiliyor. Bu nedenle tam sayıya ulaşmak mümkün değil.

Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2015, 23:10
YORUM EKLE